Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2015
Wykańczanie

Po ułożeniu niezbędnych instalacji i wstawieniu okien, czas na prace wykończeniowe, wymagające równie przemyślanych decyzji i fachowego wykonania. Po nich najprzyjemniejszy etap – urządzanie wnętrz. Choć coraz więcej budujących korzysta z usług architektów wnętrz, to nadal większość z nich samodzielnie próbuje zaaranżować domową przestrzeń. Efekt końcowy zależy od kreatywności, wyczucia smaku i zasobności portfela.


Wykańczanie domu to najbardziej efektowny etap budowy. Wymaga wprawdzie największych nakładów finansowych i podjęcia ogromu decyzji, dotyczących wyboru stylu wnętrz, kolorystyki, mebli i dodatków, ale daje efekt najbardziej cieszący oko właścicieli. To czas na realizację własnych wyobrażeń i marzeń o wystroju wnętrz. Etap ten okaże się łatwiejszy, jeśli skorzystamy z usług architekta wnętrz, który już podczas powstawania projektu budynku zaaranżuje wszystkie pomieszczenia. Wówczas prace będą polegały na realizacji założeń projektowych, nie będzie kłopotów ze zgraniem stylów i kolorów poszczególnych pomieszczeń, bo będą stanowiły spójną całość.

 

Jeśli projektowaniem wnętrz zajmiemy się sami, sporą komplikacją będzie mnogość dostępnych rozwiązań dotyczących wykończenia ścian, podłóg czy urządzenia konkretnych pomieszczeń, np. kuchni i łazienki. Oczywiście, dobrze jest poszukać inspiracji w magazynach wnętrzarskich (polecamy „Czas na Wnętrze”) i na stronach internetowych architektów i producentów wyposażenia wnętrz. Skarbnicą pomysłów są też fora internetowe (np. budujemydom.pl), na których użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami i pokazują własne domy. Warto z nich korzystać.

 

Zanim jednak zajmiemy się dekorowaniem, trzeba zakończyć kilka prac z pogranicza budowy i wykańczania. Między innymi zbudować ściany działowe (o ile nie powstały wcześniej), położyć tynki i posadzki.

ŚCIANY DZIAŁOWE

Wszystkie elementy konstrukcyjne domu muszą być zaplanowane na etapie tworzenia projektu. Po ukończeniu stanu surowego, możemy jednak jeszcze wpływać na podział otwartej przestrzeni za pomocą rozstawienia ścian działowych. Ich parametry powinny być dopasowane do funkcji pomieszczeń. Do wyboru mamy ciężkie ściany murowane lub lekkie szkieletowe.

Joanna Dąbrowska
fot. Casa Nova Collection (Zanotta)

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny