Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2015
Alternatywne technologie budowy

Typowy polski dom jednorodzinny to murowany budynek, którego budowa trwała kilka lat. Inne metody budowania to niewielki procent rynku, ale warto się nad nimi zastanowić. Dom w alternatywnej technologii można postawić nawet w kilka tygodni, a jakość jego wykonania podlega znacznie surowszej kontroli.

Tradycyjne i alternatywne

Wszystkie inne niż murowanie sposoby wznoszenia domów jednorodzinnych określa się zbiorczo jako technologie alternatywne. Podkreśla to ich odmienność od murowania, ale tak naprawdę niewiele mówi, bo mamy tu kilka kompletnie różnych sposobów wznoszenia budynków:

  • szkielet drewniany, tzw. kanadyjski;
  • szkielet stalowy;
  • domy z bali;
  • tracony szalunek z płyt zrębkowo-cementowych z ociepleniem, wypełniany betonem (beton tworzy rdzeń nośny);
  • kształtki styropianowe wypełniane mieszanką betonową (kształtki są szalunkiem traconym i ociepleniem);
  • prefabrykowane, czyli przygotowane w fabryce, ściany z lekkiego betonu na kruszywie keramzytowym, zwykle od razu z ociepleniem ze styropianu (warstwa zewnętrzna).

Ściany z keramzytobetonu zawsze są prefabrykowane. Konstrukcje szkieletowe oraz z bali mogą zaś zostać przygotowane w hali produkcyjnej, na budowie jedynie złożone w całość, ale równie dobrze domy w tej technologii da się wykonać na placu budowy. Natomiast płyty zrębkowo-cementowe i kształtki styropianowe przywozi się na miejsce i z nich składa szalunek.

 

Zróżnicowanie wewnątrz grupy „alternatywnych” jest ogromne. Jak w ogóle porównywać lekkie, drewniane ściany szkieletowe z takimi, których elementem nośnym jest żelbetowy rdzeń? Bywa też, że materiałowo alternatywna technologia nieznacznie odbiega od pewnych wariantów tradycyjnego murowania. Ściana z keramzytobetonu różni się przecież niewiele od zwykłej wymurowanej z bloczków keramzytobetonowych.

 

Wyróżnikiem alternatywności jest więc przede wszystkim – odmienny od tradycyjnego murowania – sposób wznoszenia budynku. Nie ma tu drobnowymiarowych elementów, z których, łączonych zaprawą (ewentualnie pianką) wznosimy ściany nośne. Elementy domu, na przykład jako całe ściany, powstają w fabryce, a na placu budowy tylko składamy je w całość. Wówczas mówimy o budynkach prefabrykowanych. W innych technologiach, dom wprawdzie powstaje na budowie z dość niewielkich elementów, lecz metoda jest zupełnie inna od tradycyjnego murowania. Dotyczy to kształtek i szalunków wypełnianych betonem, domów z bali, a także szkieletu drewnianego.

Jarosław Antkiewicz
fot. Finndrewno

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny