Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2015
Sauna w istniejącym domu

W polskich domach jednorodzinnych sauny spotyka się coraz częściej – są dziś bardzo modne – jednak dawniej należały do rzadkości. W przypadku nowych budynków, uwzględnia się je w projekcie budowlanym. A co zrobić, by urządzić saunę w starym domu?


Żeby korzystać z sauny, nie trzeba chodzić do SPA – kabinę można mieć we własnych czterech ścianach. Jednak prawdziwy relaks zapewni wtedy, gdy będzie prawidłowo zbudowana. Nie ma większych przeszkód, by zaplanować ją w użytkowanym już domu, tym bardziej, że zajmuje ona mało miejsca (wystarczy mieć niewykorzystaną przestrzeń o odpowiedniej wielkości).

 

W domach najczęściej montowane są gotowe kabiny z prefabrykowanych elementów (ścian, sufitu, podłogi, ławek) – można wybrać konkretny model z oferty rynkowej lub zdecydować się na saunę na indywidualne zamówienie. Montaż wykonywany przez wyspecjalizowaną firmę trwa zazwyczaj jeden dzień, nie powodując większego bałaganu.

 

Alternatywnym rozwiązaniem jest budowa kabiny na miejscu, z odpowiedniego gatunku drewna – można ją wtedy idealnie dostosować do kształtu wnętrza (załamań ścian, sufitu). W każdym przypadku, projekt obiektu warto zlecić fachowcom, którzy przy okazji wykonają wizualizację jego wnętrza. Aby sauna służyła regeneracji i wypoczynkowi, musi być zaplanowana na miarę potrzeb użytkowników.

Gdzie najlepiej umiejscowić saunę?

Znalezienie idealnego miejsca na saunę w zamieszkanym budynku bywa trudne. Szczególnie, gdy dom jest mały, bez piwnicy, ze skosami na poddaszu (wstawienie tam katalogowej kabiny o standardowej wysokości – ok. 200 cm – będzie niemożliwe). Sauny montuje się niekiedy w pomieszczeniu gospodarczym, pralni, garażu – istotne, by wnętrze miało własną wentylację, doprowadzenie instalacji elektrycznej oraz nienasiąkliwą posadzkę z płytek ceramicznych.

 

Dużo łatwiej jest, gdy sauna została uwzględniana w projekcie domu. W takim wypadku, przeznacza się na nią przestrzeń w dużej łazience, pomieszczeniu fitness albo czystej piwnicy. W pobliżu kabiny planuje się prysznic (lub inne miejsce do schładzania ciała – wannę, balię z zimną wodą) oraz miejsce, w którym można się swobodnie wytrzeć, przebrać i zrelaksować po zabiegu (najlepiej w pozycji leżącej).

Małgorzata Kolmus
fot. Klafs

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny