Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2015

Osprzęt elektroinstalacyjny

Dawniej na wygląd gniazd i łączników nie zwracano uwagi – miały jedynie spełniać swoje funkcje. Dziś muszą też dobrze wyglądać. Producenci zaskakują więc nowatorskimi rozwiązaniami i różnorodnym wzornictwem osprzętu. Jak odnaleźć się w gąszczu produktów dostępnych na rynku?


Łączniki do sterowania oświetleniem i gniazda wtykowe (tzw. kontakty) to podstawowy osprzęt elektroinstalacyjny, dzięki któremu na co dzień możemy korzystać z instalacji elektrycznej (a urządzenia zasilane prądem są dziś tak powszechne, że z ich znaczenia najczęściej zdajemy sobie sprawę, gdy prąd zostaje wyłączony). W domach montuje się przede wszystkim osprzęt podtynkowy – jego mechanizm znajduje się w puszce instalacyjnej schowanej w ścianie, na zewnątrz widać jedynie panel dekoracyjny. W pomieszczeniach gospodarczych stosuje się niekiedy osprzęt natynkowy (nie wymaga wcześniejszego umieszczenia puszek w ścianie), ale nie wygląda on zbyt estetycznie.

Funkcje (nie)standardowe

Choć najwięcej osób nadal wybiera osprzęt o podstawowych funkcjach, producenci oferują nowoczesne łączniki, gniazda i bardziej zaawansowane urządzenia, które mogą zapewnić użytkownikom wygodę.

 

Załączanie
W łazienkach (i nie tylko) świetnie sprawdzają się łączniki bezdotykowe, reagujące na przesunięcie przed nimi ręki, oraz dotykowe, które wystarczy lekko musnąć, aby zadziałały. Obydwa rodzaje stanowią ciekawą opcję dla miłośników gadżetów i nowatorskich rozwiązań. Modele dźwigienkowe, obrotowe i przyciskowe przywołują styl retro. Najbardziej popularne są jednak urządzenia klawiszowe. Występują one w wersji pojedynczej (jeden przycisk uruchamiający obwód oświetleniowy, na który może składać się jeden lub kilka punktów świetlnych), podwójnej lub potrójnej (sterowanie odpowiednio dwoma albo trzema źródłami światła – rozwiązanie stosowane w pomieszczeniach, w których znajduje się zróżnicowane oświetlenie).

 

Na schodach, w długich korytarzach, w salonach z więcej niż jednym wejściem oraz przy drzwiach dwuskrzydłowych sprawdzają się łączniki schodowe, którymi można zapalać i gasić światło z dwóch miejsc. Dodanie do nich łączników krzyżowych umożliwia sterowanie z dowolnej liczby miejsc. Ten sam efekt można osiągnąć, stosując przełącznik bistabilny i łączniki impulsowe (tzw. przyciski, stosowane też do obsługi dzwonka).

Małgorzata Kolmus
fot. Legrand

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!