Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2015
Grzejniki

Czasy, w których wybór grzejnika ograniczał się do kaloryferów z żeliwnych żeberek, które oprócz tego, że grzały, szpeciły wnętrza, dawno minęły. Dziś oferowane grzejniki różnią się mocą, wielkością, konstrukcją, materiałem wykonania, a także designem. Możemy wybrać takie, które pełnią nie tylko funkcje praktyczne, ale także stanowią efektowną dekorację wnętrza.

najczęstszy wybór

Najbardziej popularnym rozwiązaniem są grzejniki płytowe (stalowe). Składają się z jednej, dwóch lub trzech płyt grzejnych, przykrytych od góry kratką, przez którą wypływa ogrzane powietrze. Możemy wybrać profilowaną lub gładką płytę czołową. Takie grzejniki przyłącza się do instalacji z obiegiem wody grzewczej, wymuszonym pompą obiegową i naczyniem wzbiorczym zamkniętym. Choć wybór tego rodzaju grzejników jest dość standardowy, sam grzejnik nie musi taki być. Płytowa konstrukcja pozwala kształtować proste i eleganckie formy, dzięki czemu standardowe rozwiązanie – staje się wyjątkowym.

członowe całkiem nowe

We wstępie wspomnieliśmy o kaloryferach z żeliwnych żeberek, należą one do grupy grzejników zwanych członowymi. Współcześnie produkowane modele, dzięki mniejszej pojemności wodnej (w stosunku do starszego typu), szybciej się nagrzewają. Zaleca się je przy otwartych instalacjach grawitacyjnych, ogrzewanych kotłem na paliwa stałe, z racji ich odporności na korozję. Ten typ grzejników sprawdzi się we wnętrzach w stylu retro. Podobne z wyglądu są grzejniki członowe stalowe – jednak tych, w przeciwieństwie do żeliwnych, nie można dowolnie powiększać lub zmniejszać, ponieważ człony są ze sobą zespawane. Bardziej uniwersalne zastosowanie mają grzejniki członowe aluminiowe. Ze względu na łatwość dostosowania ich mocy, wymiarów i rozstawu króćców przyłączeniowych do starych układów grzewczych, często są wykorzystywane przy remontach instalacji grzewczych.

Emilia Rosłaniec
fot. Zehnder

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny