Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2015
Stan surowy

Na etapie planowania stanu surowego domu, trzeba rozstrzygnąć wiele dylematów dotyczących poszczególnych elementów budowli – od fundamentów po dach. Decyzje te będą miały kluczowy wpływ na komfort użytkowania domu.

FUNDAMENTY

Fundamenty stanowią podstawę każdego domu, muszą być więc bardzo solidne i starannie wykonane. Najważniejsze dylematy, dotyczące tego elementu, to rodzaj fundamentu, głębokość posadowienia i wysokość, a także sposób zabezpieczenia przed wilgocią.

ŁAWA FUNDAMENTOWA CZY PŁYTA?

Fundamenty domu jednorodzinnego mają najczęściej postać ław fundamentowych, na których wznosi się betonowe lub murowane ściany fundamentowe lub ściany piwnic. Wymagane parametry wytrzymałościowe fundamentu zależą od jego obciążenia oraz od stabilności podłoża. Tradycyjny fundament można zastąpić płytą fundamentową ze zbrojonego betonu. Taki wariant warto wybrać w sytuacji, gdy grunt, na którym wznoszony jest dom, ma słabą nośność lub jest niestabilny. Obciążenia z budynku rozkładają się wówczas na znacznie większą powierzchnię. Dobrze ocieplona i zaizolowana płyta fundamentowa może być też gotową podłogą na gruncie. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest krótszy czas budowy oraz ograniczenie robót ziemnych – wykop pod płytę jest znacznie płytszy. Wykonanie fundamentu płytowego trzeba jednak powierzyć ekipie z doświadczeniem w tego typu przedsięwzięciach, a jej znalezienie nie zawsze jest łatwe.

GŁĘBOKOŚĆ POSADOWIENIA I WYSOKOŚĆ FUNDAMENTU

Głębokość posadowienia fundamentu zależy od głębokości przemarzania gruntu, która różni się w zależności od regionu kraju.

 

Najmniejsza, 0,8 m, jest na zachodzie Polski, największa, 1,4 m – w okolicach Suwałk. Fundament umieszcza się poniżej tej granicy, ponieważ zamarzający i odmarzający grunt zmienia swoja objętość, tworząc wysadziny mrozowe. Grozi to nierównomiernym osiadaniem budynku, a w efekcie pękaniem ścian. Głębokość posadowienia może być mniejsza w przypadku, gdy budujemy na gruncie niewysadzinowym, czyli takim, w którym nie ma drobnych, gliniastych cząstek. Do tej grupy zaliczają się przepuszczalne piaski, żwiry i podłoża skalne.

 

Wysokość ścian fundamentowych ponad terenem zależy przede wszystkim od rodzaju materiału, z jakiego wykonane są ściany nadziemia. Im bardziej jest on wrażliwy na wilgoć (np. drewno), tym większa powinna być wysokość ścian fundamentowych. Wszystko po to, aby materiał nie miał kontaktu z rozpryskującym się deszczem czy z zalegającym śniegiem.

Norbert Skupiński
fot. ZCB Owczary

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny