Stan surowy

Stan surowy

Na etapie planowania stanu surowego domu, trzeba rozstrzygnąć wiele dylematów dotyczących poszczególnych elementów budowli – od fundamentów po dach. Decyzje te będą miały kluczowy wpływ na komfort użytkowania domu.

FUNDAMENTY

Fundamenty stanowią podstawę każdego domu, muszą być więc bardzo solidne i starannie wykonane. Najważniejsze dylematy, dotyczące tego elementu, to rodzaj fundamentu, głębokość posadowienia i wysokość, a także sposób zabezpieczenia przed wilgocią.

ŁAWA FUNDAMENTOWA CZY PŁYTA?

Fundamenty domu jednorodzinnego mają najczęściej postać ław fundamentowych, na których wznosi się betonowe lub murowane ściany fundamentowe lub ściany piwnic. Wymagane parametry wytrzymałościowe fundamentu zależą od jego obciążenia oraz od stabilności podłoża. Tradycyjny fundament można zastąpić płytą fundamentową ze zbrojonego betonu. Taki wariant warto wybrać w sytuacji, gdy grunt, na którym wznoszony jest dom, ma słabą nośność lub jest niestabilny. Obciążenia z budynku rozkładają się wówczas na znacznie większą powierzchnię. Dobrze ocieplona i zaizolowana płyta fundamentowa może być też gotową podłogą na gruncie. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest krótszy czas budowy oraz ograniczenie robót ziemnych – wykop pod płytę jest znacznie płytszy. Wykonanie fundamentu płytowego trzeba jednak powierzyć ekipie z doświadczeniem w tego typu przedsięwzięciach, a jej znalezienie nie zawsze jest łatwe.

GŁĘBOKOŚĆ POSADOWIENIA I WYSOKOŚĆ FUNDAMENTU

Głębokość posadowienia fundamentu zależy od głębokości przemarzania gruntu, która różni się w zależności od regionu kraju.

 

Najmniejsza, 0,8 m, jest na zachodzie Polski, największa, 1,4 m – w okolicach Suwałk. Fundament umieszcza się poniżej tej granicy, ponieważ zamarzający i odmarzający grunt zmienia swoja objętość, tworząc wysadziny mrozowe. Grozi to nierównomiernym osiadaniem budynku, a w efekcie pękaniem ścian. Głębokość posadowienia może być mniejsza w przypadku, gdy budujemy na gruncie niewysadzinowym, czyli takim, w którym nie ma drobnych, gliniastych cząstek. Do tej grupy zaliczają się przepuszczalne piaski, żwiry i podłoża skalne.

 

Wysokość ścian fundamentowych ponad terenem zależy przede wszystkim od rodzaju materiału, z jakiego wykonane są ściany nadziemia. Im bardziej jest on wrażliwy na wilgoć (np. drewno), tym większa powinna być wysokość ścian fundamentowych. Wszystko po to, aby materiał nie miał kontaktu z rozpryskującym się deszczem czy z zalegającym śniegiem.

Norbert Skupiński
fot. ZCB Owczary

Pozostałe artykuły z tego numeru
Instalacje OZE w pytaniach
Z pomp ciepła korzystają w Polsce tysiące użytkowników, którzy przekonali się już, że są one niezawodne, trwałe, praktycznie nie wymagają obsługi i – co najważniejsze – bardzo obniżają koszty ogrzewania i/lub przygotowania ciepłej wody. Mimo tego, zdecydowana większość budujących domy nawet nie próbuje rozważać takiej inwestycji. Powód jest banalny: wiedza na temat tych urządzeń jest wciąż bardzo ograniczona, przy czym – co gorsza – dotyczy to także znacznej części osób zajmujących się zawodowo instalatorstwem i techniką grzewczą. Oto kilka podstawowych informacji dotyczących działania i zastosowania pomp ciepła.
Instalacje OZE w pytaniach
Planowanie ogrodu
Prawie każdy z nas chciałby mieć ogród bezobsługowy i niedrogi (w wykonaniu i utrzymaniu), a zarazem pełen zadbanych roślin, piękny o każdej porze roku i funkcjonalny. Nie łatwo to wszystko pogodzić. Jednak najważniejsze, by urządzić go zgodnie z przemyślanym projektem i wykonać wszystkie prace we właściwej kolejności.
Planowanie ogrodu
Grzejniki
Czasy, w których wybór grzejnika ograniczał się do kaloryferów z żeliwnych żeberek, które oprócz tego, że grzały, szpeciły wnętrza, dawno minęły. Dziś oferowane grzejniki różnią się mocą, wielkością, konstrukcją, materiałem wykonania, a także designem. Możemy wybrać takie, które pełnią nie tylko funkcje praktyczne, ale także stanowią efektowną dekorację wnętrza.
Grzejniki
Oświetlenie zewnętrzne
Właściwie dobrane oświetlenie zewnętrzne nie tylko podkreśli wygląd naszego domu czy ogrodu, ale także ułatwi poruszanie się po zmroku oraz odstraszy potencjalnych włamywaczy. Ważne, aby zastosowane rozwiązania nie powodowały dyskomfortu domowników ani najbliższych sąsiadów, i współgrały z charakterem posesji, wpisując się w jej styl.
Oświetlenie zewnętrzne
Wybór jednostki centralnego odkurzania
Jednostka centralna to najważniejszy element systemu centralnego odkurzania. Nie kupujmy więc pierwszego z brzegu urządzenia. Trzeba wybrać takie, które zapewni efektywne i wygodne sprzątanie, i które bez problemu zmieści się w garażu czy kotłowni.
Wybór jednostki centralnego odkurzania
Osprzęt elektroinstalacyjny
Dawniej na wygląd gniazd i łączników nie zwracano uwagi – miały jedynie spełniać swoje funkcje. Dziś muszą też dobrze wyglądać. Producenci zaskakują więc nowatorskimi rozwiązaniami i różnorodnym wzornictwem osprzętu. Jak odnaleźć się w gąszczu produktów dostępnych na rynku?
Osprzęt elektroinstalacyjny
Kolektory słoneczne
Zaprzęgnięcie słońca do podgrzewania wody użytkowej to bez wątpienia najpopularniejszy sposób wykorzystania odnawialnych źródeł energii w domach jednorodzinnych. Montaż instalacji solarnej jest inwestycją obarczoną niewielkim ryzykiem, jednak pod warunkiem przemyślanego doboru elementów systemu, przez co należy rozumieć przede wszystkim dopasowanie go do potrzeb mieszkańców.
Kolektory słoneczne
Alternatywne technologie budowy
Typowy polski dom jednorodzinny to murowany budynek, którego budowa trwała kilka lat. Inne metody budowania to niewielki procent rynku, ale warto się nad nimi zastanowić. Dom w alternatywnej technologii można postawić nawet w kilka tygodni, a jakość jego wykonania podlega znacznie surowszej kontroli.
Alternatywne technologie budowy
Dom dla alergika
Według statystyk medycznych, prawie połowa społeczeństwa cierpi na różnego typu alergie. Wraz ze wzrostem zanieczyszczenia środowiska, spożywania modyfikowanej żywności i stosowania coraz większej liczby leków, grupa ta wciąż się powiększa. Najczęściej uczulenia dotyczą dzieci, ale nierzadko borykają się z nimi również dorośli. Aby wykluczyć lub choć zmniejszyć objawy alergii, warto zacząć od własnego domu i urządzić go tak, by przebywanie w nim nie nasilało jej objawów. Podpowiadamy, jakie materiały wybierać, a z jakich bezwzględnie zrezygnować.
Dom dla alergika
Sauna w istniejącym domu
W polskich domach jednorodzinnych sauny spotyka się coraz częściej – są dziś bardzo modne – jednak dawniej należały do rzadkości. W przypadku nowych budynków, uwzględnia się je w projekcie budowlanym. A co zrobić, by urządzić saunę w starym domu?
Sauna w istniejącym domu
Konserwacja i przebudowa nawierzchni z kostki
Żeby zachować walory estetyczne ścieżek i podjazdów z kostki brukowej, zazwyczaj wystarczy regularnie poddawać ją prostym zabiegom pielęgnacyjnym. Zdarza się jednak, że przyczyna źle prezentującej się nawierzchni tkwi głębiej i wówczas trzeba zacząć od podstaw.
Konserwacja i przebudowa nawierzchni z kostki
Wymiana okien
Wymiana okien to trudne i bardzo pracochłonne zadanie. Podpowiadamy, co trzeba przemyśleć i jakie decyzje podjąć przed rozpoczęciem tej operacji. A także co warto wiedzieć o zasadach montażu, aby móc ocenić jakość pracy wykonawców.
Wymiana okien
Konserwacje i drobne naprawy
Po kilku latach drobne ubytki tynku wewnętrznego, miejscowe uszkodzenia posadzki, czy zapychający się odpływ z umywalki to typowe usterki. Najczęściej fachowcy niechętnie podejmują się wykonania takich drobnych prac. Na szczęście, przy odrobinie wiedzy i zdolności manualnych można je wykonać samemu.
Konserwacje i drobne naprawy
Odprowadzenie ścieków
Czy tego chcemy czy nie, nieustannie produkujemy ścieki, zatem każdy dom musi mieć instalację odprowadzającą je z sanitariatów oraz pralki i zmywarki. Poprawne wykonanie takiej instalacji, choć wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia, nie stwarza zwykle wielu problemów. Większy kłopot sprawia często odpowiedź na pytanie, jak pozbyć się wytworzonych ścieków.
Odprowadzenie ścieków
Woda w domu
Nie bez powodu siedliska ludzkie lokowano od zawsze w miejscach zapewniających dostęp do wody – bez niej człowiek nie jest w stanie funkcjonować. O zapewnieniu zaopatrzenia w wodę trzeba myśleć już na etapie wyboru działki i przygotowań do budowy, bo jest ono niezbędne do rozpoczęcia robót.
Woda w domu
Ściany zewnętrzne i stropy
Ściany zewnętrzne i stropy powinny być wytrzymałe, zapewniać dobrą izolacyjność cieplną i stanowić barierę dla hałasu. Aby uzyskać pożądany efekt, trzeba wybrać odpowiednie materiały i technologię budowy.
Ściany zewnętrzne i stropy
Fundamenty
Fundament jest najważniejszym elementem konstrukcyjnym domu. Jego podstawowym zadaniem jest przekazanie na grunt obciążeń budowli. Bardzo istotna jest też druga funkcja – fundament, oddzielając pozostałą część budynku od podłoża, uniemożliwia podciąganie wilgoci z gruntu oraz ogranicza straty ciepła.
Fundamenty
Czy warto budować dom energooszczędny?
Od tego numeru BD zaczynamy nowy cykl poradnikowy poświęcony energooszczędnemu budowaniu. Artykuły w formie odpowiedzi na pytania, najczęściej zadawane przez naszych Czytelników, dotyczyć będą zagadnień związanych z budową domów oszczędnych, czyli tanich w eksploatacji, wygodnych i przyjaznych środowisku naturalnemu. Każdy numer będzie wyjaśniał najważniejsze zasady energooszczędnego budowania i rozwiewał wszelkie wątpliwości.
Czy warto budować dom energooszczędny?
Wykańczanie
Po ułożeniu niezbędnych instalacji i wstawieniu okien, czas na prace wykończeniowe, wymagające równie przemyślanych decyzji i fachowego wykonania. Po nich najprzyjemniejszy etap – urządzanie wnętrz. Choć coraz więcej budujących korzysta z usług architektów wnętrz, to nadal większość z nich samodzielnie próbuje zaaranżować domową przestrzeń. Efekt końcowy zależy od kreatywności, wyczucia smaku i zasobności portfela.
Wykańczanie
Instalacje
Domowe instalacje pochłaniają sporą część budżetu przeznaczonego na budowę domu. Większość jest niezbędna. Z uwagi na chęć ograniczania wydatków, z części wprawdzie można zrezygnować, ale zanim zapadną takie decyzje warto przekalkulować wszystkie ich zalety oraz oszczędności, jakie mogą generować podczas eksploatacji. Przesadne cięcie wydatków na tym etapie, zwykle oznacza jednak wyższe koszty użytkowania.
Instalacje
Formalności
Zanim na plac budowy zostanie wbita pierwsza łopata, musimy podjąć szereg ważnych decyzji. Kluczowy jest wybór działki – jej lokalizacja, wielkość i kształt. Bardzo istotny jest także projekt domu – indywidualny lub z katalogu. Na końcu pozostaje wybór ekipy budowlanej. Jakie dylematy należy rozstrzygnąć na każdym z tych etapów?
Formalności
Kotły na paliwa stałe
Wśród użytkowników kotłów na paliwa stałe są tacy, którzy szczególną uwagę zwracają na parametr stałopalności urządzenia i komfort obsługi. Wybierają nowoczesne kotły z zasobnikiem na paliwo, automatycznym podajnikiem i elektronicznym regulatorem. Część użytkowników woli jednak kupić tańsze tradycyjne kotły zasypowe, które nie wymagają zasilania elektrycznego i sprawdzają się jako główne albo awaryjne źródło ciepła. O wyborze kotła i jego eksploatacji opowiedzieli nam posiadacze różnych modeli na węgiel, drewno i pellety.
Kotły na paliwa stałe
Prawie wykończony spełniający oczekiwania
Delfina i Andrzej, od lat obarczeni wieloma obowiązkami rodzinnymi i zawodowymi, nie byliby w stanie samodzielnie poprowadzić budowy domu. Z tego powodu kupili działkę z niemal wykończonym domem jednorodzinnym. Nowa siedziba, mimo drobnych wad, jest wygodna i funkcjonalna, bo poprzedni właściciel budowali ją dla siebie, a nie z zamiarem sprzedaży.
Prawie wykończony spełniający oczekiwania
Oparty o skarpę
Kasia i Maciek odważnie kupili nieuzbrojoną działkę z wysoką skarpą i z ograniczoną powierzchnią przeznaczoną do zabudowy. Postawili na niej dom o nowoczesnej bryle i równie odważnie zgodzili się na zamianę układu funkcyjnego wnętrz, czyli na umieszczenie na parterze sypialni, a na piętrze wspólnej strefy dziennej.
Oparty o skarpę
Oparty o skarpę
Kasia i Maciek odważnie kupili nieuzbrojoną działkę z wysoką skarpą i z ograniczoną powierzchnią przeznaczoną do zabudowy. Postawili na niej dom o nowoczesnej bryle i równie odważnie zgodzili się na zamianę układu funkcyjnego wnętrz, czyli na umieszczenie na parterze sypialni, a na piętrze wspólnej strefy dziennej.
Oparty o skarpę
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz