Archiwum
Magazyn - artykuły
Zbiorniki akumulacyjne
O zakupie buforu myśli się zwykle dopiero wtedy, gdy w domowej instalacji grzewczej pojawią się problemy z zagospodarowaniem chwilowego nadmiaru ciepła albo sprzęgnięciem ze sobą kilku jego źródeł o różnym charakterze. To błąd – naprawdę warto przyjąć zasadę, że to właśnie zasobnik ciepła jest sercem instalacji grzewczej i na jego bazie ją budować. Pozwala to uniknąć lub rozwiązać wiele problemów, z którymi borykają się na co dzień gospodarze domów.
Magazyn - artykuły
Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe
PYTANIE CZYTELNIKA: Buduję dom w okolicy, w której dostęp do gazu ziemnego jest dopiero w sferze planów. Chciałbym wyposażyć go w pompę ciepła, ale w tej chwili mnie na to nie stać, zresztą myślę, że za kilka lat taka inwestycja będzie o wiele mniej kosztowna. Na razie planuję więc kupić kocioł gazowy i zasilać go gazem płynnym ze zbiornika, a żeby obniżyć koszty, będę dogrzewał dom kominkiem z płaszczem wodnym. Pierwotnie zamierzałem wykonać wyłącznie ogrzewanie podłogowe, ale znajomi twierdzą, że to niemożliwe, jeśli chcę korzystać z kominka. Czy rzeczywiście muszę montować grzejniki? A jeśli tak, to czy w takiej sytuacji nie lepiej będzie zrezygnować w ogóle z podłogówki albo ograniczyć się tylko do elektrycznej w łazience?
Magazyn - artykuły
Technika zamocowań
W pracach wykończeniowych oraz remontowych używa się setek różnego rodzaju wkrętów, kołków czy kotew. Najważniejszą zasadą przy ich doborze jest dopasowanie mocowania do wielkości i sposobu działania obciążeń oraz podłoża, w którym będą osadzone.
Magazyn - artykuły
Domofony i instalacje alarmowe
Domofony i wideodomofony są obecnie podstawowymi elementami ograniczającymi dostęp na posesję. Poczucie bezpieczeństwa zapewni jednak dopiero zamontowanie instalacji alarmowej.
Magazyn - artykuły
Energooszczędne oświetlenie i osprzęt elektroinstalacyjny
Prawie pięć lat temu dyrektywy unijne narzuciły wycofanie tradycyjnych żarówek, a mimo to wciąż można je kupić. Przy wyborze bardziej energooszczędnych źródeł światła zamiast tradycyjnych, warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę za sztukę, ale także korzyści eksploatacyjne.
Magazyn - artykuły
Pokrycia dachowe
Jaki dach, takie pokrycie – to podstawowa zasada, bo wykończenie dachu musi być przede wszystkim dopasowane do jego konstrukcji. Ale liczą się też kwestie wizualne – każdy inwestor chciałby, żeby było ładnie, a do tego tanio i szybko. Trudno to wszystko pogodzić. Opcji jest jednak sporo i można wybrać optymalną.
Magazyn - artykuły
Bramy garażowe
Wybierając bramę garażową, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko względy estetyczne, ale także zastosowane w niej rozwiązania, przekładające się na komfort użytkowania i bezpieczeństwo. Należy pamiętać, że decyzję o wyborze warunkują też ukształtowanie podjazdu oraz wielkość i wysokość garażu. Warto sprawdzić, czy brama ma izolację termiczną, dzięki czemu w ogrzewanym garażu zostaną zredukowane straty ciepła.
Magazyn - artykuły
Okna panoramiczne i tarasowe
Dzięki dużym przeszkleniom, bryła budynku wygląda nowocześnie, a wnętrza są intensywnie doświetlone i wydają się bardziej przestronne. Duże panoramiczne okna i drzwi tarasowe zacierają też granicę między domem a ogrodem i pozwalają podziwiać przyrodę przez cały rok.
Magazyn - artykuły
Podwyższenie ścianki kolankowej
Wysokość ścianki kolankowej przekłada się wprost na ilość zdatnego do zagospodarowania miejsca na poddaszu. Każdy centymetr jej wysokości to dodatkowy centymetr nad głową w miejscu, gdzie strych jest najniższy – przy krawędzi dachu. Jeśli decydujemy się na poważny remont i adaptację poddasza, warto przemyśleć podwyższenie ścianki kolankowej.
Magazyn - artykuły
Zwalczanie wilgoci i grzybów
Zgodnie ze znanym powiedzeniem, nieszczęścia chodzą parami i ta zasada świetnie pasuje do zawilgocenia i grzybów domowych. Żeby się ich pozbyć, trzeba przede wszystkim znaleźć i wyeliminować przyczynę problemów – inaczej wilgoć i pleśń szybko pojawią się znowu.
Magazyn - artykuły
Taras
Taras jest jednym z najbardziej narażonych na niszczenie elementów domu. Dlatego gdy tylko pojawią się pierwsze uszkodzenia, powinniśmy przystąpić do remontu, gdyż pogarszają one estetykę budynku i mogą spowodować poważniejsze defekty innych jego elementów: elewacji, stropu, a nawet wnętrz.
Magazyn - artykuły
Wyburzanie ścian działowych
Często modernizacja czy zmiana układu funkcjonalnego pomieszczeń wymaga usunięcia fragmentu lub całej ściany. Jest to możliwe, ale tylko w przypadku ściany działowej, która pełni jedynie funkcje przegrody dzielącej wnętrza i nie przenosi żadnych obciążeń od konstrukcji budynku. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy bezpiecznie będziemy mogli ją rozebrać, poradźmy się fachowca (konstruktora, architekta), który na miejscu oceni, czy i w jaki sposób można ścianę wyburzyć.
Magazyn - artykuły
Centralne odkurzanie
Odkurzacz centralny to odkurzacz o dużej mocy (tzw. jednostka centralna), zainstalowany na stałe w pomieszczeniu gospodarczym, garażu itp. Z pozostałymi wnętrzami łączy go system rur, ukrytych w ścianach lub podłogach. Gdy chcemy odkurzać, do gniazda umieszczonego na ścianie przyłączamy elastyczny wąż zakończony teleskopową rurą i szczotką – odkurzacz uruchamia się automatycznie.
Magazyn - artykuły
Systemy kominowe
Od prawidłowego zaprojektowania, wykonania i troski o stan techniczny kominów zależą w bezpośredni sposób zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców. Dlatego też staranna dbałość o nie niezbędna jest zawsze – począwszy od etapu projektowania budynku, przez budowę i odbiór, po kolejne lata eksploatacji.
Magazyn - artykuły
Elewacje
Wykańczanie ścian zewnętrznych to etap, podczas którego ociepla się budynek i zabezpiecza ściany przed działaniem czynników atmosferycznych. Sposób wykończenia elewacji oraz kolorystykę wybranych materiałów projektuje architekt. Nad sposobem realizacji jego koncepcji musimy jednak czuwać sami, kontrolując skrupulatność wykonawców.
Magazyn - artykuły
Podłogi
Stawianie własnego domu to niemałe wyzwanie, szczególnie dla inwestora-laika. Każdy, zwłaszcza bez doświadczenia i wykształcenia w tym kierunku, stara się posiąść choć minimum wiedzy na ten temat. Studiując doświadczenia forumowiczów portali poświęconych budowaniu, można zdobyć informacje, które pozwolą poczuć się pewniej w fachowej terminologii i podczas rozmów z wykonawcami. Żeby jednak budować bez błędów, trzeba wiedzieć, jak ich unikać, a gdy mimo starań się pojawią, jak je naprawić. Podpowiadamy zatem, jak poprawnie wykonać podłogi.
Magazyn - artykuły
Tynki wewnętrzne
Wybierając rodzaj pokrycia tynkarskiego ścian wewnętrznych, musimy brać pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia, ostateczny sposób wykończenia ścian oraz rodzaj i stan surowego podłoża. Nie bez znaczenia jest również czas niezbędny do utwardzenia i wyschnięcia powierzchni, umożliwiający prowadzenie dalszych prac wykończeniowych.
Magazyn - artykuły
Wymiana powietrza
Wentylacja to rzecz niezbędna – musimy przecież usuwać z pomieszczeń niepotrzebne zapachy, dwutlenek węgla i nadmiar wilgoci, a niedopełnienie tego może fatalnie odbić się na zdrowiu i samopoczuciu domowników. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że wraz z „zepsutym powietrzem” pozbywamy się energii zużytej na jego ogrzanie. W domu energooszczędnym problem ten nabiera szczególnego znaczenia i jedynym akceptowalnym rozwiązaniem staje się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Przy wszystkich jej dobrodziejstwach może ona jednak stać się utrapieniem dla mieszkańców, dlatego warto starannie zadbać o to, by do tego nie doszło.
Magazyn - artykuły
Blaty kuchenne
W kuchni najbardziej intensywnie używa się blatów. To na nich przygotowuje się rozmaite potrawy, więc wciąż są narażone na ścieranie, plamy z owoców i warzyw, rozlanie płynów, działanie gorąca itp. Każdy ich użytkownik wie, że powinny być wytrzymałe, a ponadto odpowiednio duże i jednocześnie dekorujące przestrzeń kuchni. Właściciele domów, z którymi omawialiśmy te zastosowane przez nich, wykonali je z różnych materiałów. Oto, co powiedzieli o ich doborze i użytkowaniu.
Magazyn - artykuły
Przydomowe oczyszczalnie ścieków
Jeśli tylko pozwalają na to warunki glebowo-środowiskowe oraz formalno-prawne, na terenach nieskanalizowanych warto zaopatrzyć jednorodzinny dom w przydomową oczyszczalnię ścieków. Potwierdzają to nasi rozmówcy i jednocześnie użytkownicy oczyszczalni, dowodząc na własnym przykładzie, że pożytki z niej płynące są wszechstronne, a budowa – uzasadniona ekonomicznie.
Magazyn - artykuły
Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne mogą służyć do podgrzania wody użytkowej na potrzeby domowego gospodarstwa i basenu, dogrzania budynku i zasilania urządzeń elektrycznych. W zależności od zadania, jakie mają spełniać, montuje się instalacje solarne z kolektorami cieczowymi płaskimi lub rurowymi, albo instalacje fotowoltaiczne (te ostatnie dopiero zaczynają zdobywać polski rynek). Troje użytkowników popularnych kolektorów opowiedziało o ich doborze i użytkowaniu. Oto ich doświadczenia.
Magazyn - artykuły
Z krytą pływalnią
Lidka i Włodek postarali się, żeby ich jednorodzinny dom z krytym basenem postawili fachowcy, mający doświadczenie w budowaniu i wyposażaniu tego rodzaju obiektów.
Magazyn - artykuły
Pierwszy z dwóch, na dużej działce
Wiele rodzin nadal podtrzymuje tradycje mieszkania razem. Rafał i jego mama postanowili zamieszkać na jednej działce, ale w osobnych domach.
Magazyn - artykuły
Pompa ciepła w klimatyzacji - chłodzenie i rekuperacja
Do czego służą pompy ciepła? Większość zapytanych odpowie, że do ogrzewania. Jednak to tylko część prawdy, bo te urządzenia można też wykorzystać do chłodzenia budynku. Przy odpowiedniej konfiguracji, zapewniają wyższy komfort i są znacznie tańsze w eksploatacji niż klimatyzatory.
Magazyn - artykuły
Basen pod chmurką
Przez kilka pierwszych lat po zakupie domu z odkrytym basenem w ogrodzie, właściciele kąpali się w wodzie ogrzewanej tylko przez słońce. Jej temperatura nie była jednak komfortowa. To się zmieniło, odkąd zamontowali na dachu domu kolektory słoneczne.
Magazyn - artykuły
Taras drewniany
Jeśli wypoczywamy we własnym ogrodzie, to najczęściej spędzamy czas na tarasie. Tu najprzyjemniej mieć pod stopami drewno. Wykonany z niego taras jest niczym pokład statku – ciepły, ale nie gorący (terakota i gres mocno się nagrzewają). Ciekawą opcję stanowi drewno poddane obróbce termicznej – o zwiększonej odporności na wilgoć i butwienie. Minimum pielęgnacji wymagają zaś tzw. deski kompozytowe.
Magazyn - artykuły
Estetyczne gniazda i łączniki
Łączniki instalacyjne i gniazda wtykowe coraz częściej pełnią w domu nie tylko funkcję użytkową, ale także dekoracyjną. Dlatego należy dobierać je i rozmieszczać w taki sposób, aby zapewniały wygodę domownikom, przy okazji wpisując się w charakter poszczególnych pomieszczeń. Dawniej na wygląd włączników czy gniazd nie zwracano tyle uwagi co dzisiaj. Wystarczyło, że były funkcjonalne, umożliwiały zapalenie światła, czy podłączenie urządzenia zasilanego energią elektryczną. Dziś muszą także dobrze wyglądać. Doskonale rozumieją to producenci, proponując coraz to nowe, bardziej oryginalne linie osprzętu elektroinstalacyjnego, różniące się nie tylko kolorystyką i wzornictwem, ale także rodzajem zastosowanych do ich produkcji materiałów.
Magazyn - artykuły
Stawy kąpielowe
Wygląda jak naturalne, dzikie jezioro, które odwiedza się w czasie urlopu. Staw kąpielowy to alternatywa dla tradycyjnego basenu. Jego użytkowanie kosztuje niewiele, a jakość wody nie ustępuje chlorowanej, choć osiąga się ją nieszkodliwymi dla zdrowia metodami. Zimą jest lodowiskiem, bądź naturalnym kąpieliskiem z przeręblem dla korzystających z sauny.
Magazyn - artykuły
Ogrodzenia
Tradycyjne ogrodzenia z drewnianych sztachet lub stali kutej w dekoracyjne wzory coraz częściej zastępowane są łatwymi w montażu elementami prefabrykowanymi. Mają one prostą formę i dużo bardziej pasują do nowoczesnej architektury. Od niedawna rosnącą popularnością cieszą się ogrodzenia z gabionów, tworzące kamienne, częściowo pełne przesłony.
Magazyn - artykuły
Nawierzchnie ogrodowe
Bruk, płyty, kruszywo, panele... Co wybrać na nawierzchnie wokół domu? Większość z tych produktów ma wszechstronne zastosowanie. Co do stylu – im prościej, tym lepiej. A jeśli komuś znudził się minimalizm w architekturze, może zbudować faliste ścieżki albo połączyć dwa, trzy kolory.
Magazyn - artykuły
Wanna z hydromasażem
Mimo, że wanna z hydromasażem nadal kojarzy się z czymś luksusowym, dziś luksus ten można mieć za bardzo rozsądną cenę. Szeroki wybór funkcji, w które wyposażone są już średniej klasy modelu, zwykle spełnia oczekiwania nawet bardzo wymagających użytkowników, zapewniając im odprężenie w domowym zaciszu.
Magazyn - artykuły
Parkiet, panele czy deski warstwowe?
Ponadczasowy parkiet czy zdobywające coraz większą popularność panele podłogowe? Inwestorzy szukający materiału na podłogę stoją przed trudnym dylematem. Prezentując zalety, ale też wady obu rozwiązań, pomagamy w wyborze optymalnego rozwiązania.
Magazyn - artykuły
Okna
Okno idealne doskonale tłumi hałas, utrudnia włamanie, ogranicza ucieczkę ciepła na zewnątrz i jednocześnie pozyskuje je ze słońca. Czy sprzedawcy oferują takie okna i czy wszystkie te cechy dla każdego kupującego są niezbędne?
Magazyn - artykuły
Grzejniki
Grzejników nie wolno przesłaniać, więc siłą rzeczy są zazwyczaj dobrze widoczne. Powoduje to, że ich dobór oraz sposób montażu mają ogromny wpływ na wygląd mieszkania. Jednak przy wyborze grzejników nie powinniśmy się kierować jedynie estetyką, bowiem to od nich zależy w dużej mierze komfort cieplny w pomieszczeniach. Nie każdy grzejnik będzie też odpowiedni do instalacji grzewczej określonego typu.
Magazyn - artykuły
Kotły na paliwo stałe
Różnorodność kotłów na paliwa stałe jest o wiele większa, niż wszystkich pozostałych razem wziętych. Wynika to przede wszystkim z rozmaitości dostępnych na rynku paliw oraz zróżnicowanych potrzeb użytkowników. Pod względem zaawansowania rozwiązań technicznych, nowoczesne konstrukcje są przy tym tak odległe od klasycznych „wszystkopałów”, jak prom kosmiczny od samolotu braci Wright.
Magazyn - artykuły
Osłony przeciwsłoneczne, klimatyzacja, GWC
W Polsce potrzeba chłodzenia domu nie jest problemem spędzającym sen z powiek inwestorom – wszyscy martwią się raczej o jego ogrzanie. Jednak gdy latem przychodzą upały, przegrzany budynek bywa niekiedy denerwujący, zwłaszcza że coraz częściej większą część dnia spędzamy w pomieszczeniach klimatyzowanych. Jednych sztuczny chłód irytuje (a psik!), ale innych – przeciwnie – skłania do myślenia o osiągnięciu choćby zbliżonych warunków we własnym domu.