Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2014
Z krytą pływalnią

Lidka i Włodek postarali się, żeby ich jednorodzinny dom z krytym basenem postawili fachowcy, mający doświadczenie w budowaniu i wyposażaniu tego rodzaju obiektów.


Lidka i Włodek już przed ślubem postanowili zbudować wielofunkcyjny dom raz a dobrze. Zaraz po ślubie zaprojektowali go z architektami w taki sposób, żeby miał kilka wygodnych stref użytkowych. Oprócz konwencjonalnej strefy dziennej na parterze i prywatnej na pełnym piętrze, ma obszerne i ergonomiczne zaplecze gospodarcze. W budynku szczególnie komfortowa jest część wypoczynkowa – obejmuje przestronny salon i kryty pawilon z basenem o wymiarach 4 x 12 x 1,75 m oraz przylegający do nich ogromny taras (120 m2) z widokiem na ogród i otaczający go las.

Na rodzinnej działce

Para nie musiała kupować działki, bo odziedziczyła ją po dziadku.

 

Zatrzymaliśmy działkę dla siebie, ponieważ leży blisko miasta, a jednocześnie jest cicha, bo otacza ją las – opowiada Włodek. – Wyjątkowo kształtna posesja mieści dom o rozłożystej bryle, z garażem na 2 samochody oraz z basenem w krytym pawilonie. Parcela bardzo nam odpowiada, choć nie jest dostatecznie uzbrojona i budowę musieliśmy rozpocząć od pociągnięcia na własny koszt przyłącza elektrycznego o dł. 150 m. Na szczęście, w ulicy biegła nitka wodociągu, a na działce była już studnia. W trakcie budowy korzystaliśmy z niej, ale powstający dom od razu przyłączyliśmy do miejscowego wodociągu. Niestety, nie uniknęliśmy budowy szamba, bo podłoże nie nadawało się do zamontowania przydomowej oczyszczalni ścieków. Dowiedzieliśmy się w urzędzie gminy, że sieć kanalizacyjna powstanie za kilka lat, więc wkrótce znacząco spadną koszty utrzymania domu. Oboje z żoną traktujemy go jako docelowy i chcieliśmy go dobrze zbudować oraz komfortowo wyposażyć. Zainwestowaliśmy w kryty basen z myślą o zdrowym ruchu aż do późnej starości, bez potrzeby opuszczania domu. Nie ukrywam, że od początku najwięcej uwagi poświęciłem skonfigurowaniu odpowiedniego systemu grzewczego, ponieważ w okolicy nie ma gazu z sieci. Główkowałem ze specjalistami od ogrzewania i wentylacji nad zestawem urządzeń i instalacji, które dawałyby komfortową, ale możliwie najoszczędniejszą w istniejących warunkach środowiskowych eksploatację części mieszkalnej i basenowej.

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny