Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2014
Technika zamocowań

W pracach wykończeniowych oraz remontowych używa się setek różnego rodzaju wkrętów, kołków czy kotew. Najważniejszą zasadą przy ich doborze jest dopasowanie mocowania do wielkości i sposobu działania obciążeń oraz podłoża, w którym będą osadzone.


Mocowania mają bardzo szerokie zastosowanie. Używa się ich na wszystkich etapach wznoszenia domu. O ile za osadzanie stolarki okiennej i drzwiowej odpowiada najczęściej ekipa wykonawcza, to już przy drobniejszych robotach wykończeniowych lub remontowych doborem i montażem kołków, wkrętów oraz kotew zajmujemy się sami. Mocowania są niezbędne do zawieszenia półek, karniszy, wieszaków, różnego typu uchwytów, oświetlenia, sprzętu RTV, urządzeń sanitarnych, a także elementów systemu bezpieczeństwa.

W zależności od materiału

Sposób mocowania zależy od wielkości i rodzaju obciążeń oraz podłoża, w którym osadzone będą wkręty i kołki. Ciężkie przedmioty – co oczywiste – najłatwiej montować na najbardziej wytrzymałych przegrodach. Nie znaczy to jednak, że elementów wyposażenie domu nie można przytwierdzać do ścian i sufitów z płyt g-k albo elewacji pokrytych styropianem. Bogata oferta rynkowa pozwoli dobrać zamocowania praktycznie do każdego rodzaju powierzchni.

Podłoża pełne o dużej wytrzymałości

Beton, cegły pełne czy bloczki silikatowe charakteryzują się zwartą strukturą i dużą wytrzymałością, dlatego zapewniają najbardziej stabilne zamocowanie. To w nich najczęściej wiercimy i montujemy kołki. Najpopularniejsze są modele rozporowe z plastikowymi koszulkami, które są osadzane w podłożu na skutek rozparcia rozciętych podczas dokręcania ścianek. Podobnie działają kotwy z metalowymi tulejami rozprężnymi. Odmiana kołków tradycyjnych to kołki do szybkiego montażu. Podczas dokręcania wkręta koszulka nie tylko się rozpiera, ale także pęcznieje, tworząc garby kotwiące. Trwałość mocowania zależy od głębokości otworu oraz jakości elementu mocującego – wkręta i koszulki. Najtrwalsze są kołki nylonowe, mniej wytrzymałe – z polietylenu.

Norbert Skupiński
fot. Bosch

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny