Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2014
Łazienkowy odpływ liniowy

Prysznic, w którym woda leje się na podłogę? Czemu nie! Rozwiązanie to kiedyś stosowano głównie w szpitalach czy obiektach sportowych, lecz szybko zagościło w domach (głównie w nowoczesnych łazienkach). Ciekawe wzornictwo znajdziemy szczególnie wśród odpływów liniowych. Mają one też większą powierzchnię odbioru wody, niż modele punktowe.

Co wybrać?

Odwodnienie liniowe tworzy kanał prysznicowy, zwany rynną, który wbudowuje się w podłogę, oraz znajdujący się na nim ruszt, inaczej kratka (umieszczana na poziomie płytek), o dużej wytrzymałość na nacisk (do 300 kg). Ruszt to jedyny widoczny element w łazience – wzornictwo produktów jest bardzo na czasie. Najpopularniejsze są te ze stali nierdzewnej – polerowanej, szlifowanej lub satynowanej. Znajdziemy też wyroby z ozdobnego szkła w dowolnym kolorze oraz przystosowane do wklejenia płytek (woda odpływa przez wąską szczelinę wokół kratki). Pokrywę nietrudno dopasować do stylu łazienki czy koloru kafelków, a jeśli chcemy mieć coś niepowtarzalnego – możemy zamówić ruszt, który będzie wykonany według naszego projektu. Do wyboru mamy odpływy proste, narożne (np. do kabin narożnych) i łukowe (pasują do obszernych kabin o zaokrąglonym kształcie). Instalowane są w dowolnym miejscu strefy prysznicowej, ale najczęściej na jej obrzeżach – przy ścianie lub na granicy strefy mokrej i suchej.

 

Model o niewielkiej wysokości łatwiej będzie zmieścić w podłodze. Standardowa głębokość rynny wynosi 12 cm, ale są też kanały 8 cm. Długość: 70–150 cm. Warto zwrócić uwagę, czy odpływ jest samoczyszczący (wraz z wodą do kanalizacji zabierane są zanieczyszczenia) i czy ruszt można zdejmować, by oczyścić kanał, syfon i osadnik (w przypadku posadzki wyłożonej płytkami, tylko przez kratkę można dostać się do odpływu). Jeśli strefa prysznicowa ma dużą powierzchnię, najlepiej zamontować dwa kanały łukowe, by zminimalizować ryzyko zalania pomieszczenia.

Małgorzata Kolmus
fot. Kessel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny