Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2014
Podwyższenie ścianki kolankowej

Wysokość ścianki kolankowej przekłada się wprost na ilość zdatnego do zagospodarowania miejsca na poddaszu. Każdy centymetr jej wysokości to dodatkowy centymetr nad głową w miejscu, gdzie strych jest najniższy – przy krawędzi dachu. Jeśli decydujemy się na poważny remont i adaptację poddasza, warto przemyśleć podwyższenie ścianki kolankowej.


W wielu domach, w których poddasza miały być nieużytkowe, ścianki kolankowe są bardzo niskie lub nie ma ich wcale. Przy adaptacji poddasza to poważny problem. Wyobraźmy sobie budynek o szerokości 7 m, przykryty dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 45°. Jeśli nie ma w nim ścianki kolankowej, to na poddaszu wysokość przynajmniej 2 m ma tylko wąski 3 m pas pod kalenicą. A teraz ten sam budynek z wysoką na 1,5 m ścianką kolankową. W tym wypadku obszar o wysokości co najmniej 2 m ma aż 6 m szerokości. To prawie całe poddasze, a wiele mebli da się ustawić przy samej ściance kolankowej i podchodząc do nich, nie uderzymy głową w sufit.

 

Dlatego jeśli myślimy o adaptacji poddasza, podwyższenie ścianki kolankowej może zupełnie zmienić jego przestronność i ustawność. To jednak poważna operacja, na którą najczęściej decydujemy się, gdy i tak konieczna jest wymiana lub bardzo poważny remont więźby dachowej. Podniesienie całego dachu (bez rozbiórki) jest wprawdzie technicznie możliwe, ale w domach jednorodzinnych praktycznie niespotykane.

Formalności

Usunięcie pokrycia i więźby, podwyższenie ścianki kolankowej, a następnie wykonanie nowego dachu to przebudowa budynku. Wymaga to sporządzenia projektu budowlanego, uzyskania pozwolenia na przebudowę oraz fachowego nadzoru przez kierownika budowy. Procedura jest zasadniczo ta sama, co przy występowaniu z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Większość formalności załatwiamy więc w wydziale budownictwa i architektury lokalnego starostwa powiatowego.

 

Najważniejszą część dokumentacji opracowuje konstruktor. Musi on ocenić obecny stan budynku oraz konsekwencje przebudowy pod względem technicznym. Wysokość ścianek kolankowych ma jednak ogromny wpływ na bryłę i wygląd domu. Dlatego na samym początku sporządzania dokumentacji, poprośmy o wykonanie szkiców wyglądu elewacji przed i po przebudowie. Warto zatrudnić kierownika budowy z uprawnieniami konstrukcyjnymi – w czasie tego rodzaju inwestycji, konsultacje z konstruktorem i tak bardzo często są konieczne.

Jarosław Antkiewicz
fot. Fakro

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny