Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2014
Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe

PYTANIE CZYTELNIKA: Buduję dom w okolicy, w której dostęp do gazu ziemnego jest dopiero w sferze planów. Chciałbym wyposażyć go w pompę ciepła, ale w tej chwili mnie na to nie stać, zresztą myślę, że za kilka lat taka inwestycja będzie o wiele mniej kosztowna. Na razie planuję więc kupić kocioł gazowy i zasilać go gazem płynnym ze zbiornika, a żeby obniżyć koszty, będę dogrzewał dom kominkiem z płaszczem wodnym. Pierwotnie zamierzałem wykonać wyłącznie ogrzewanie podłogowe, ale znajomi twierdzą, że to niemożliwe, jeśli chcę korzystać z kominka. Czy rzeczywiście muszę montować grzejniki? A jeśli tak, to czy w takiej sytuacji nie lepiej będzie zrezygnować w ogóle z podłogówki albo ograniczyć się tylko do elektrycznej w łazience?


REDAKCJA: Wodne ogrzewanie płaszczyznowe, w tym podłogowe, może być jedynym systemem grzewczym w domu, z tym jednak zastrzeżeniem, że musi zostać bardzo starannie zaprojektowane i wykonane. Może też bez problemów współpracować z kominkiem albo nawet zwykłym kotłem na drewno czy węgiel, choć bezwzględnie wymaga to zastosowania przemyślanych rozwiązań technicznych. Jednak wybór takiego wariantu ogrzewania domu ma swoje słabe strony z innych powodów. Podobnie zresztą, jak rezygnacja z podłogówki i ograniczenie się wyłącznie do grzejników.

 

W opisanej przez Czytelnika sytuacji właściwe rozwiązanie systemu grzewczego ma kluczowe znaczenie dla przyszłych kosztów eksploatacji budynku, bo ogrzewanie go wyłącznie gazem płynnym na pewno nie będzie tanie. W takim wypadku pewne jest przede wszystkim jedno: należy bezwzględnie zadbać o jak najlepsze ocieplenie domu. Natomiast pomysłów na rozsądne rozwiązanie systemu grzewczego można wymienić kilka, przy czym każdy z nich ma swoje zalety, wady i ograniczenia. Zanim do tego przejdziemy, przypomnijmy kilka ważnych informacji z dziedziny techniki grzewczej.

Podłogówka a grzejniki

Jakie są najważniejsze różnice między ogrzewaniem podłogowym a klasycznym ogrzewaniem przy użyciu grzejników? W przypadku podłogówki elementem grzejnym jest cała podłoga w pomieszczeniu lub przynajmniej jej przeważająca część. Dzięki temu pionowy rozkład temperatury jest najbardziej zbliżony do najkorzystniejszego dla człowieka (ciepło w stopy, chłodniej na wysokości głowy), w rezultacie większość z nas ocenia komfort cieplny znacznie wyżej niż przy ogrzewaniu grzejnikowym. Co więcej, rozkład temperatury jest lepszy także w poziomie, bowiem nie ma zagrożenia dyskomfortem wynikającym z przebywania w pobliżu gorących grzejników.

 

Druga ważna zaleta podłogówki to niższe koszty ogrzewania, będące konsekwencją tego, że jako wystarczająco komfortowa odbierana jest temperatura o 1–2 stopnie niższa niż w przypadku systemu grzejnikowego (co oczywiście zmniejsza straty ciepła), a także wynikające z możliwości wykorzystania nowoczesnych, tzw. niskotemperaturowych źródeł ciepła (do tego jeszcze wrócimy).

Adam Jamiołkowski
fot. Tece

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny