Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2014
Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe

PYTANIE CZYTELNIKA: Buduję dom w okolicy, w której dostęp do gazu ziemnego jest dopiero w sferze planów. Chciałbym wyposażyć go w pompę ciepła, ale w tej chwili mnie na to nie stać, zresztą myślę, że za kilka lat taka inwestycja będzie o wiele mniej kosztowna. Na razie planuję więc kupić kocioł gazowy i zasilać go gazem płynnym ze zbiornika, a żeby obniżyć koszty, będę dogrzewał dom kominkiem z płaszczem wodnym. Pierwotnie zamierzałem wykonać wyłącznie ogrzewanie podłogowe, ale znajomi twierdzą, że to niemożliwe, jeśli chcę korzystać z kominka. Czy rzeczywiście muszę montować grzejniki? A jeśli tak, to czy w takiej sytuacji nie lepiej będzie zrezygnować w ogóle z podłogówki albo ograniczyć się tylko do elektrycznej w łazience?


REDAKCJA: Wodne ogrzewanie płaszczyznowe, w tym podłogowe, może być jedynym systemem grzewczym w domu, z tym jednak zastrzeżeniem, że musi zostać bardzo starannie zaprojektowane i wykonane. Może też bez problemów współpracować z kominkiem albo nawet zwykłym kotłem na drewno czy węgiel, choć bezwzględnie wymaga to zastosowania przemyślanych rozwiązań technicznych. Jednak wybór takiego wariantu ogrzewania domu ma swoje słabe strony z innych powodów. Podobnie zresztą, jak rezygnacja z podłogówki i ograniczenie się wyłącznie do grzejników.

 

W opisanej przez Czytelnika sytuacji właściwe rozwiązanie systemu grzewczego ma kluczowe znaczenie dla przyszłych kosztów eksploatacji budynku, bo ogrzewanie go wyłącznie gazem płynnym na pewno nie będzie tanie. W takim wypadku pewne jest przede wszystkim jedno: należy bezwzględnie zadbać o jak najlepsze ocieplenie domu. Natomiast pomysłów na rozsądne rozwiązanie systemu grzewczego można wymienić kilka, przy czym każdy z nich ma swoje zalety, wady i ograniczenia. Zanim do tego przejdziemy, przypomnijmy kilka ważnych informacji z dziedziny techniki grzewczej.

Podłogówka a grzejniki

Jakie są najważniejsze różnice między ogrzewaniem podłogowym a klasycznym ogrzewaniem przy użyciu grzejników? W przypadku podłogówki elementem grzejnym jest cała podłoga w pomieszczeniu lub przynajmniej jej przeważająca część. Dzięki temu pionowy rozkład temperatury jest najbardziej zbliżony do najkorzystniejszego dla człowieka (ciepło w stopy, chłodniej na wysokości głowy), w rezultacie większość z nas ocenia komfort cieplny znacznie wyżej niż przy ogrzewaniu grzejnikowym. Co więcej, rozkład temperatury jest lepszy także w poziomie, bowiem nie ma zagrożenia dyskomfortem wynikającym z przebywania w pobliżu gorących grzejników.

 

Druga ważna zaleta podłogówki to niższe koszty ogrzewania, będące konsekwencją tego, że jako wystarczająco komfortowa odbierana jest temperatura o 1–2 stopnie niższa niż w przypadku systemu grzejnikowego (co oczywiście zmniejsza straty ciepła), a także wynikające z możliwości wykorzystania nowoczesnych, tzw. niskotemperaturowych źródeł ciepła (do tego jeszcze wrócimy).

Adam Jamiołkowski
fot. Tece

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny