Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2014
Kominek z płaszczem wodnym czy DGP

PYTANIE CZYTELNIKA: Zastanawiam się, czy warto rozbudowywać kominek o instalację rozprowadzającą ciepło – powietrzną lub wodną. Które z tych rozwiązań jest lepsze? Co zyskam na ich wykonaniu, czy np. sprawdzą się w razie awarii kotła?


REDAKCJA: Kominek z płaszczem wodnym, systemem DGP czy zwykły? Z zewnątrz będą one nie do odróżnienia, mogą mieć nawet identyczne obudowy. Zarówno DGP, jak i płaszcz wodny to rozwiązania służące temu samemu celowi – ogrzaniu ciepłem z kominka wielu pomieszczeń. Jednak tu podobieństwa się kończą. DGP jest odrębną instalacją domową, kominek z płaszczem wodnym zaś elementem systemu centralnego ogrzewania. Działają więc inaczej.

 

Ogień w kominku docenimy zwłaszcza w jesienne wieczory – gdy jest zbyt chłodno, żeby nie grzać w ogóle, a równocześnie zbyt ciepło na uruchomienie centralnego ogrzewania. Jednak, aby ciepło było nie tylko w salonie, warto mieć system dystrybucji gorącego powietrza z kominka (DGP) lub wkład z płaszczem wodnym.

Dystrybucja gorącego powietrza

W systemie DGP, chłodne powietrze zasysane z pomieszczenia przepływa pomiędzy gorącym wkładem kominkowym a jego obudową i ogrzane płynie dalej kanałami do sąsiednich pomieszczeń.

 

Ruch powietrza może zachodzić samoczynnie dzięki zjawisku konwekcji, czyli unoszenia się cieplejszego powietrza, może też być wymuszany przez wentylator (powszechnie, choć błędnie, nazywany „turbiną”). Wspomagany obieg powietrza znacznie zwiększa wydajność odbioru ciepła od kominka, zaś on sam staje się wówczas „sercem” systemu centralnego ogrzewania powietrznego. Z zewnątrz elementy instalacji są niewidoczne, zakrywa je bowiem obudowa i okap kominka, a w pomieszczeniach – zamiast grzejników – znajdują się jedynie kratki nawiewne lub anemostaty.

Płaszcz wodny

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym zawiera wodny wymiennik ciepła. Woda jako nośnik ciepła krąży pomiędzy wymiennikiem i pozostałymi elementami instalacji centralnego ogrzewania, zasilając typowe grzejniki wodne albo ogrzewanie podłogowe. Kominek z płaszczem pełni więc taką samą funkcję, jak kocioł na paliwo stałe. W typowej instalacji trzeba w związku z tym zadbać o właściwe zabezpieczenie przed przegrzaniem wody i zapewnić zgodną współpracę kotła i kominka.

Jarosław Antkiewicz
fot. Kratki.pl

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny