Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2014
Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Jeśli tylko pozwalają na to warunki glebowo-środowiskowe oraz formalno-prawne, na terenach nieskanalizowanych warto zaopatrzyć jednorodzinny dom w przydomową oczyszczalnię ścieków. Potwierdzają to nasi rozmówcy i jednocześnie użytkownicy oczyszczalni, dowodząc na własnym przykładzie, że pożytki z niej płynące są wszechstronne, a budowa – uzasadniona ekonomicznie.


Po porównaniu kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych przydomowej oczyszczalni ścieków i szczelnego szamba, rachunek ekonomiczny stoi po stronie tej pierwszej. Na terenach nieskanalizowanych, do budowy własnej oczyszczalni ścieków właścicieli domów powinny zachęcać: niemal bezobsługowe korzystanie z urządzenia, roczne koszty użytkowania kształtujące się na bardzo niskim poziomie 100–400 zł i – co jeszcze ważniejsze – wyjątkowo krótki czas zwrotu inwestycji, średnio 2–3 lata. Tymczasem w Polsce własne oczyszczalnie posiada niewielki procent gospodarstw domowych.

 

Dzieje się tak dlatego, że w przypadku nawet prostej oczyszczalni ścieków koszt inwestycyjny jest kilkakrotnie wyższy, niż zakup i wykonanie szczelnego szamba. Ponadto, jej budowa obwarowana jest licznymi obostrzeniami, które trzeba bezwzględnie spełnić. Z drugiej jednak strony, coraz więcej gmin propaguje ekologiczne rozwiązania i umożliwia dofinansowanie budowy oczyszczalni z funduszy celowych. Dotacje natomiast znacząco zmniejszają koszt inwestycji. Ci właściciele, którzy patrzą na swoje gospodarstwo domowe w długiej perspektywie, mimo pewnych obostrzeń i uciążliwości, powinni zainteresować się możliwością włączenia oczyszczalni do zestawu domowych instalacji.

FORMALNOŚCI I DOTACJE

Na niektórych obszarach, lokalne prawo wyklucza budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Informacji na ten temat należy szukać w urzędzie gminy, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Nie można zakładać oczyszczalni na terenach okresowo zalewanych wodą oraz na działkach o zbyt małej powierzchni. Zgodnie z Prawem Budowlanym, budowa oczyszczalni ścieków o wydajności mniejszej niż 7,5 m3 na dobę wymaga jedynie zgłoszenia zamiaru jej wykonania w starostwie powiatowym, a po upływie 30 dni i nie później niż po upływie dwóch lat – rozpoczęcia jej budowy (jeśli starosta nie wniesie zastrzeżeń). Do zgłoszenia trzeba dołączyć szkice i rysunki, mapkę z lokalizacją oczyszczalni, dokument stwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością. Proces budowy należy zakończyć inwentaryzacją powykonawczą oraz zawiadomić o tym ten sam urząd.

Lilianna Jampolska
fot. Ekobudex

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny