Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2014
Rynny

Rynny – z pozoru detal. Dopasowane do wyglądu budynku, nie rzucają się w oczy. Jednak na dachu są tym, czym system melioracyjny w terenie. Bez nich woda deszczowa zniszczyłaby elewację, a nawet zawilgociła mieszkanie. Wybór orynnowania nie powinien być więc przypadkowy.


Jak ważne jest orynnowanie, nie trzeba przekonywać tego, kto widział, ile szkód może wyrządzić jedna urwana rynna. System nawet podczas nawałnic powinien chronić dom, zbierając wodę deszczową z dachu i kierując ją z dala od ścian domu (na powierzchnię działki, do zbiornika bądź do kanalizacji). Aby działał bez zarzutu, musi być przede wszystkim trwały (szczelny) i właściwie zaprojektowany (odpowiednio wydajny).

Trwałość, wygląd, cena

Rodzaj materiału, z jakiego wykonane jest orynnowanie, rzutuje na jego trwałość, wygląd oraz koszt. Poszczególne elementy muszą być odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne (wszak poddawane będą działaniu wody, słońca i bardzo zróżnicowanej temperatury). Całość powinna być na tyle solidna, by udźwignęła ciężar zalegającego śniegu i lodu. Trwałość oraz koszt najczęśćiej wybieranych produktów plastikowych i stalowych są porównywalne – ok. 1500 zł za system dla średniej wielkości dachu dwuspadowego. Znacznie droższe i trwalsze są rynny z blachy miedzianej i cynkowo-tytanowej. Ważne też, by orynnowanie dobrze komponowało się z pokryciem dachowym i elewacją – na rynku dostępne są materiały uniwersalne i takie, które pasują do określonego typu architektury.

PVC czy stal?

Najczęściej jest to kwestią gustu, bo rozbieżności we właściwościach rynien z tych materiałów są niewielkie. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne różnice. Co najistotniejsze – rynny z tworzywa sztucznego są całkowicie odporne na korozję (dlatego dobrze sprawdzają się w rejonach nadmorskich oraz o dużym zanieczyszczeniu powietrza) i nie widać na nich zarysowań, powodowanych np. przez gałęzie (to dzięki barwieniu tworzywa w masie). Oprócz tego są lekkie, szczelne i dostępne w ogromnej liczbie kolorów. Choć najmniej trwałe ze wszystkich rodzajów orynnowania, to i tak wytrzymują 30–50 lat (nie wymagając przy tym konserwacji). Cechuje je odporność na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych i czynników agresywnych (jak ptasie odchody). Do jego wad trzeba natomiast zaliczyć to, że pod wpływem zmian temperatury, elementy systemu wydłużają się i kurczą (przy montażu należy używać złączek kompensujących te ruchy). Ponadto w temperaturze poniżej 0°C stają się kruche (łatwo o uszkodzenia w okresie zimowym).

Małgorzata Kolmus
fot. Gamrat

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny