Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2014
Okna panoramiczne i tarasowe

Dzięki dużym przeszkleniom, bryła budynku wygląda nowocześnie, a wnętrza są intensywnie doświetlone i wydają się bardziej przestronne. Duże panoramiczne okna i drzwi tarasowe zacierają też granicę między domem a ogrodem i pozwalają podziwiać przyrodę przez cały rok.


Obok wielu zalet wielkowymiarowych okien i drzwi tarasowych, pojawiają się też wątpliwości. Czy w czasie zimnych sezonów konstrukcje te nie będą generować zbyt dużych strat ciepła? Czy latem nie będą doprowadzać do przegrzewania się pomieszczeń? Czy stabilność takich konstrukcji nie będzie gorsza od tej w standardowych oknach i czy takie okna nie będą za ciężkie? Czy wielkowymiarowe przeszklenia nie obniżą poziomu bezpieczeństwa domowników?

 

Producenci proponują rozwiązania, które te wątpliwości rozwiewają. Jednak za wyrób wysokiej klasy trzeba też więcej zapłacić. Przykładowo ceny za rozwieralne pojedyncze drzwi tarasowe o wym. 865 x 2195 mm z pakietem trzyszybowym zaczynają się już od 950 zł, za trzy skrzydła o łącznej szerokości 2595 mm zapłacimy więc 2850 zł. Z kolei na podobne pod względem rozmiaru drzwi przesuwne (w systemie HS – opisanym w dalszej części artykułu) o wymiarze 2330 x 2195 mm z tym samym pakietem szybowym będziemy musieli wydać minimum 6500 zł.

 

Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na automatykę zamykania i otwierania skrzydła (napęd elektryczny montowany jest pod posadzką, a uruchamiany przyciskiem umieszczonym na ścianie lub pilotem), dopłacimy do tej kwoty nawet 2500 zł. Oszczędności na poziomie 30% na jednym skrzydle może przynieść zastosowanie w części otworu okiennego skrzydła stałego, nazywanego fiksem lub witryną. Są one tańsze, bo nie mają okuć i mają węższe profile. Dlatego zanim podejmiemy ostateczne decyzje, warto zastanowić się, czy na pewno wszystkie przeszklenia muszą mieć otwierane skrzydła. Ponadto pamiętajmy, że okno w wersji fiks może mieć zdecydowanie większe wymiary niż otwierane. Szczególnie ma to znaczenie, jeżeli przewidujemy przeszklenie dużego fragmentu ściany w salonie, z którego rozciąga się widok na ogród lub pobliskie jezioro.

Emilia Rosłaniec
fot. M&S Więcej niż okna

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny