Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2014
Tynki wewnętrzne

Wybierając rodzaj pokrycia tynkarskiego ścian wewnętrznych, musimy brać pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia, ostateczny sposób wykończenia ścian oraz rodzaj i stan surowego podłoża. Nie bez znaczenia jest również czas niezbędny do utwardzenia i wyschnięcia powierzchni, umożliwiający prowadzenie dalszych prac wykończeniowych.


Koszt otynkowania ścian i sufitów stanowi poważną pozycję w wydatkach na budowę domu. Za wykonanie 1 m2 tynku cementowo- wapiennego zapłacimy 30–40 zł (materiał z robocizną), za tynk gipsowy – 25–35 zł/m2, a za wapienny – 30–35 zł/m2. Montaż płyt gipsowo- kartownowych kosztuje 20–25 zł/m2 (bez ceny płyt). Na otynkowanie domu o powierzchni 150 m2 trzeba przeznaczyć 15 000– 20 000 zł.

 

Zależnie od oczekiwanego wyglądu wykończonych ścian, tynki mogą być docelowym pokryciem przewidzianym do malowania czy tapetowania lub stanowić jedynie podkład pod inne okładziny. Produkowane obecnie zaprawy pozwalają na uzyskanie jednolitej powierzchni już przy jednowarstwowym tynku. Gładsze i bardziej równe wykończenie wymaga, niezależnie od rodzaju tynku podkładowego, nałożenia dodatkowej, zazwyczaj gipsowej warstwy wygładzającej. Innym sposobem, zapewniającym gładkie i równe ściany, są suche tynki z płyt gipsowo-kartonowych. Eliminują one mokre prace tynkarskie i ograniczają pracochłonność robót. W nowo budowanych domach najczęściej wykonywane są na poddaszach (skosach dachów).

Cementowo-wapienne

To najpopularniejszy rodzaj tynku, stosowany we wszystkich pomieszczeniach, również w tych o podwyższonej wilgotności (kuchnie, łazienki, pralnie), jako podłoże przewidziane do malowania lub tapetowania oraz jako podkład pod płytki ceramiczne. Jakość powierzchni przy starannym wykonawstwie i przy użyciu drobnoziarnistych zapraw nie odbiega od tynków gipsowych, choć – ze względu na większą pracochłonność – z reguły są one droższe. Wadą takich tynków jest długi czas schnięcia – ok. 4 tygodnie, zaletą – uniwersalność i możliwość stosowania w pomieszczeniach mokrych.

Cezary Jankowski
fot. Cedat

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny