Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2014
Blaty kuchenne

W kuchni najbardziej intensywnie używa się blatów. To na nich przygotowuje się rozmaite potrawy, więc wciąż są narażone na ścieranie, plamy z owoców i warzyw, rozlanie płynów, działanie gorąca itp. Każdy ich użytkownik wie, że powinny być wytrzymałe, a ponadto odpowiednio duże i jednocześnie dekorujące przestrzeń kuchni. Właściciele domów, z którymi omawialiśmy te zastosowane przez nich, wykonali je z różnych materiałów. Oto, co powiedzieli o ich doborze i użytkowaniu.


Blaty kuchenne różnią się między sobą właściwościami użytkowymi, odpornością na czynniki zewnętrzne, wyglądem oraz ceną. Dobierając je do własnej kuchni, w zasadzie należy wziąć pod uwagę każdy z powyższych parametrów, ponieważ blat powinien charakteryzować się i wytrzymałością, i świetnym wyglądem, jak również wygodą podczas utrzymania go później w dobrej kondycji i należytej higienie.

NAJWAŻNIEJSZE PARAMETRY DOBORU

Częstotliwość użytkowania. Dla rodziny, codziennie przygotowującej w kuchni kilka posiłków, bezwzględnie zalecany jest zakup blatu możliwie najbardziej trwałego i wytrzymałego na rozmaite czynniki. Single, rodziny żywiące się poza domem oraz ci użytkownicy, którzy z rozmysłem planują zmianę co kilka lat niektórych elementów wystroju kuchni, mogą ewentualnie wybrać materiał mniej odporny.

 

Wygląd. Zazwyczaj blat dobiera się na końcu – po wykończeniu ścian i posadzki w kuchni, jak również po wyselekcjonowaniu kuchennego sprzętu AGD i mebli. Jego styl, kolor, fakturę dopasowuje się do charakteru całego wnętrza kuchni, ale najbardziej – do mebli kuchennych. Nowoczesne wnętrza świetnie dekorują blaty ze szkła, stali nierdzewnej, betonu, konglomeratu i kompozytu. Rustykalne – blaty z drewna lub laminatów imitujących drewno. Eleganckie, w klasycznym stylu – blaty z naturalnego kamienia.

 

Cena. Wpływa na nią m.in. materiał, wielkość i układ blatu. Producenci oferują blaty w tak ogromnej rozpiętości cenowej, zależnej od wytrzymałości i wyglądu materiału, z jakiego są zrobione, że z łatwością można znaleźć odpowiedni dla siebie. Najtańsze blaty o szerokości 60 cm to: wyroby laminowane (od 40 zł za metr bieżący) oraz drewnian (od 200 zł/m2). Średnią półkę cenową zajmują blaty z granitu (od 650 zł/m2) i betonu architektonicznego (od 700 zł/m2). Natomiast najwyższą półkę cenową – z kompozytu (od 900 zł/m2), z hartowanego szkła (od 1000 zł/m2), ze stali kwasoodpornej (od 1300 zł/m2).

Lilianna Jampolska
fot. Pfleiderer

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny