Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2014
Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne mogą służyć do podgrzania wody użytkowej na potrzeby domowego gospodarstwa i basenu, dogrzania budynku i zasilania urządzeń elektrycznych. W zależności od zadania, jakie mają spełniać, montuje się instalacje solarne z kolektorami cieczowymi płaskimi lub rurowymi, albo instalacje fotowoltaiczne (te ostatnie dopiero zaczynają zdobywać polski rynek). Troje użytkowników popularnych kolektorów opowiedziało o ich doborze i użytkowaniu. Oto ich doświadczenia.


Jeśli instalacja solarna ma służyć tylko do przygotowania ciepłej wody do mycia, kąpieli, sprzątania, ewentualnie do podgrzania wody w basenie (w okresie kiedy wyłączone zostaje ogrzewanie kotłem stałym, elektrycznym, gazowym), najlepiej jest zastosować tanie i proste w budowie kolektory płaskie. Dlaczego? Ponieważ są najwydajniejsze w okresie od początku kwietnia do końca września, kiedy w Polsce słońce świeci najdłużej i jest najmniej dni pochmurnych. Obliczono, że właśnie wówczas trafia do nas aż 80% energii słonecznej, podczas gdy w grudniu, styczniu i lutym zaledwie 6%.

 

W droższe kolektory próżniowe warto zainwestować, jeśli planuje się przy ich pomocy przygotowywać c.w.u. przez cały rok oraz wspomagać ogrzewanie domu. Tym użytkownikom, którzy zużywają w gospodarstwie domowym dużo energii elektrycznej, specjaliści proponują natomiast wybranie instalacji solarnych opartych na ogniwach fotowoltaicznych.

JAK SĄ ZBUDOWANE KOLEKTORY?

Ze względu na konstrukcję, rozróżniamy kolektory płaskie i rurowe. Inna klasyfikacja dzieli je na próżniowe lub niepróżniowe, kierując się rodzajem izolatora.

 

Kolektory płaskie absorbują promieniowanie słoneczne przez płaską metalową płytę, wykonaną z materiału dobrze przewodzącego ciepło, na przykład z miedzi lub aluminium. Płyta, pokryta powłoką pochłaniającą promieniowanie słoneczne, przekazuje ciepło do rurek z cieczą solarną, które stykają się z jej spodem. Nagrzana ciecz przez rury dociera do wymiennika ciepła (wężownicy), zamontowanego w zasobniku ciepłej wody, któremu oddaje ciepło. Potem, schłodzona powraca do kolektora. Obudowa chroni kolektor przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. gradem, kamieniami rzucanymi przez wandali oraz przed stratami ciepła. Izolatorem termicznym jest najczęściej wełna mineralna.

Lilianna Jampolska
fot. Hewalex

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny