Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2014
Energooszczędne oświetlenie i osprzęt elektroinstalacyjny

Prawie pięć lat temu dyrektywy unijne narzuciły wycofanie tradycyjnych żarówek, a mimo to wciąż można je kupić. Przy wyborze bardziej energooszczędnych źródeł światła zamiast tradycyjnych, warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę za sztukę, ale także korzyści eksploatacyjne.


1 września 2009 r. Komisja Europejska wprowadziła dyrektywę o stopniowym wycofywaniu nieefektywnych źródeł światła, za które przyjęto zwykłe (tradycyjne) żarówki (fachowo: lampy żarowe). Zgodnie z jej postanowieniami, producenci i importerzy zostali objęci zakazem sprzedaży tradycyjnych żarówek o mocy 100 W i wszystkich żarówek i halogenów nieprzezroczystych (z matowym szkłem). W kolejnym roku z półek sklepowych powinny były zniknąć żarówki o mocy 75 W, a w 2011 r. 60 W. Te o najsłabszej mocy – 15, 25 i 40 W miały być niedostępne w sprzedaży od jesieni 2012 r. Mimo zakazu z Brukseli, żarówki starego typu są nadal dostępne w sklepach, a ich producenci nie łamią przy tym prawa.

 

Tradycyjne żarówki sprzedane są dziś jako tzw. żarówki specjalnego przeznaczenia (np. stosowane w piekarnikach, chłodziarkach, maszynach do szycia, do sygnalizacji ulicznej, do hodowli zwierząt, lampy do opalania), których ograniczenia unijne nie objęły. Na ich opakowaniu znajdziemy ostrzeżenie, że zgodnie z unijną dyrektywą, nie nadają się one do użytku domowego; zatem konsument świadomie nabywa towar, a następnie decyduje o jego przeznaczeniu.

 

Warto przeanalizować, czy na pewno takie „obejścia” prawa się opłaca. Zamiast tradycyjnych żarówek, KE zaleca stosowanie energooszczędnych świetlówek. Taka zamiana (zdaniem unijnych urzędników) ma ograniczyć redukcję emisji dwutlenku węgla. Korzyści dla środowiska są jednak dyskusyjne. Świetlówka zawiera niebezpieczną rtęć (termometry rtęciowe właśnie wycofano – ze względu na szkodliwość dla środowiska), trzonek jest wykonany z plastiku, a środek z ponad 20 podzespołów elektronicznych, zawierających np. metale ciężkie. Dlatego problem zbiórki i utylizacji świetlówek jest poważny, a ekologiczne aspekty nie do końca przekonujące.

 

Lepszym argumentem „za” jest nieefektywność energetyczna tradycyjnych żarówek. Niewielki procent pobieranej przez te żarówki energii przeznaczany jest na świecenie (reszta oddawana jest w postaci ciepła). Porównajmy żarówki tradycyjne z innymi źródłami dostępnymi na rynku: zalecanymi przez unię świetlówkami oraz żarówkami halogenowymi i LED-ami.

Emilia Rosłaniec
fot. ActiveJet

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny