Nasady kominowe

Nasady kominowe

Rolą nasad kominowych jest wyeliminowanie zaburzeń ciągu. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie takie zakłócenia występują, a obligatoryjnie w II i III strefie obciążenia wiatrem.


Zużyte powietrze i spaliny odprowadzane są z domu najczęściej metodą grawitacyjną, poprzez wykorzystanie naturalnego ruchu ciepłego powietrza ku górze. Dlatego tak ważny jest prawidłowy ciąg kominowy – to w dużej mierze od niego zależy sprawność urządzeń grzewczych i domowej wentylacji. Do zaburzeń ciągu dochodzi przeważnie w wyniku błędów popełnionych przy projektowaniu i budowie komina – gdy jest on za krótki, ma niewystarczający przekrój, źle wyprofilowaną powierzchnię wewnętrzną lub za nisko położony wylot. Znaczenie ma też usytuowanie domu i warunki atmosferyczne. Na szczęście wiele tych niedostatków można zniwelować, montując nasady kominowe.

NA SZCZYCIE KOMINA

Nasady kominowe, instalowane na szczycie komina, służą do stabilizacji i wspomagania ciągu kominowego w przewodach wentylacyjnych, dymowych lub spalinowych. Nie tylko poprawiają jego siłę, ale także zabezpieczają przewód kominowy przed powstawaniem ciągu wstecznego, który powoduje cofanie się spalin do przewodu. Nasady chronią kominy również przed wiatrami opadającymi (fenami), które mogą powodować przyduszenie komina i zanik ciągu. Dodatkowym atutem nasad ruchomych jest odstraszanie ptactwa, które często wykorzystuje kominy do budowy gniazd. Nasady wykonane są z różnych metali, najczęściej z odpornej na wysoką temperaturę stali ocynkowanej, miedzi lub stali chromoniklowej.

Norbert Skupiński
fot. Komin-Flex

Pozostałe artykuły z tego numeru
Pompa ciepła a technologia budowy domu
Dopasowanie pompy ciepła i budynku to nie tylko umiejętność wybrania urządzenia o odpowiedniej mocy grzewczej. Najlepiej, jeżeli ten sposób ogrzewania uwzględnimy już na początkowym etapie projektowania domu. Po prostu, pewne rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe mogą ułatwić lub utrudnić zastosowanie pompy ciepła.
Pompa ciepła a technologia budowy domu
Kąpielowe oczko przy domu
Sercem ogrodu Marzeny i Adama jest duże kąpielowo-ozdobne oczko wodne. Czystość wody, bez używania środków chemicznych, zapewniają filtr mechaniczny i oczyszczalnia korzeniowo-trzcinowa.
Kąpielowe oczko przy domu
Kostka brukowa
Powierzchnię ścieżek i podjazdu można wykończyć kilkoma rodzajami bruku, jednak przy wyborze materiału pamiętajmy, że nawierzchnię trzeba traktować jako część kompozycji, do której należy budynek, otaczający go ogród oraz ogrodzenie.
Kostka brukowa
Łazienkowy odpływ liniowy
Prysznic, w którym woda leje się na podłogę? Czemu nie! Rozwiązanie to kiedyś stosowano głównie w szpitalach czy obiektach sportowych, lecz szybko zagościło w domach (głównie w nowoczesnych łazienkach). Ciekawe wzornictwo znajdziemy szczególnie wśród odpływów liniowych. Mają one też większą powierzchnię odbioru wody, niż modele punktowe.
Łazienkowy odpływ liniowy
Rynny
Rynny – z pozoru detal. Dopasowane do wyglądu budynku, nie rzucają się w oczy. Jednak na dachu są tym, czym system melioracyjny w terenie. Bez nich woda deszczowa zniszczyłaby elewację, a nawet zawilgociła mieszkanie. Wybór orynnowania nie powinien być więc przypadkowy.
Rynny
Kominek z płaszczem wodnym czy DGP
PYTANIE CZYTELNIKA: Zastanawiam się, czy warto rozbudowywać kominek o instalację rozprowadzającą ciepło – powietrzną lub wodną. Które z tych rozwiązań jest lepsze? Co zyskam na ich wykonaniu, czy np. sprawdzą się w razie awarii kotła?
Kominek z płaszczem wodnym czy DGP
Zbiorniki akumulacyjne
O zakupie buforu myśli się zwykle dopiero wtedy, gdy w domowej instalacji grzewczej pojawią się problemy z zagospodarowaniem chwilowego nadmiaru ciepła albo sprzęgnięciem ze sobą kilku jego źródeł o różnym charakterze. To błąd – naprawdę warto przyjąć zasadę, że to właśnie zasobnik ciepła jest sercem instalacji grzewczej i na jego bazie ją budować. Pozwala to uniknąć lub rozwiązać wiele problemów, z którymi borykają się na co dzień gospodarze domów.
Zbiorniki akumulacyjne
Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe
PYTANIE CZYTELNIKA: Buduję dom w okolicy, w której dostęp do gazu ziemnego jest dopiero w sferze planów. Chciałbym wyposażyć go w pompę ciepła, ale w tej chwili mnie na to nie stać, zresztą myślę, że za kilka lat taka inwestycja będzie o wiele mniej kosztowna. Na razie planuję więc kupić kocioł gazowy i zasilać go gazem płynnym ze zbiornika, a żeby obniżyć koszty, będę dogrzewał dom kominkiem z płaszczem wodnym. Pierwotnie zamierzałem wykonać wyłącznie ogrzewanie podłogowe, ale znajomi twierdzą, że to niemożliwe, jeśli chcę korzystać z kominka. Czy rzeczywiście muszę montować grzejniki? A jeśli tak, to czy w takiej sytuacji nie lepiej będzie zrezygnować w ogóle z podłogówki albo ograniczyć się tylko do elektrycznej w łazience?
Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe
Technika zamocowań
W pracach wykończeniowych oraz remontowych używa się setek różnego rodzaju wkrętów, kołków czy kotew. Najważniejszą zasadą przy ich doborze jest dopasowanie mocowania do wielkości i sposobu działania obciążeń oraz podłoża, w którym będą osadzone.
Technika zamocowań
Domofony i instalacje alarmowe
Domofony i wideodomofony są obecnie podstawowymi elementami ograniczającymi dostęp na posesję. Poczucie bezpieczeństwa zapewni jednak dopiero zamontowanie instalacji alarmowej.
Domofony i instalacje alarmowe
Energooszczędne oświetlenie i osprzęt elektroinstalacyjny
Prawie pięć lat temu dyrektywy unijne narzuciły wycofanie tradycyjnych żarówek, a mimo to wciąż można je kupić. Przy wyborze bardziej energooszczędnych źródeł światła zamiast tradycyjnych, warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę za sztukę, ale także korzyści eksploatacyjne.
Energooszczędne oświetlenie i osprzęt elektroinstalacyjny
Pokrycia dachowe
Jaki dach, takie pokrycie – to podstawowa zasada, bo wykończenie dachu musi być przede wszystkim dopasowane do jego konstrukcji. Ale liczą się też kwestie wizualne – każdy inwestor chciałby, żeby było ładnie, a do tego tanio i szybko. Trudno to wszystko pogodzić. Opcji jest jednak sporo i można wybrać optymalną.
Pokrycia dachowe
Bramy garażowe
Wybierając bramę garażową, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko względy estetyczne, ale także zastosowane w niej rozwiązania, przekładające się na komfort użytkowania i bezpieczeństwo. Należy pamiętać, że decyzję o wyborze warunkują też ukształtowanie podjazdu oraz wielkość i wysokość garażu. Warto sprawdzić, czy brama ma izolację termiczną, dzięki czemu w ogrzewanym garażu zostaną zredukowane straty ciepła.
Bramy garażowe
Okna panoramiczne i tarasowe
Dzięki dużym przeszkleniom, bryła budynku wygląda nowocześnie, a wnętrza są intensywnie doświetlone i wydają się bardziej przestronne. Duże panoramiczne okna i drzwi tarasowe zacierają też granicę między domem a ogrodem i pozwalają podziwiać przyrodę przez cały rok.
Okna panoramiczne i tarasowe
Podwyższenie ścianki kolankowej
Wysokość ścianki kolankowej przekłada się wprost na ilość zdatnego do zagospodarowania miejsca na poddaszu. Każdy centymetr jej wysokości to dodatkowy centymetr nad głową w miejscu, gdzie strych jest najniższy – przy krawędzi dachu. Jeśli decydujemy się na poważny remont i adaptację poddasza, warto przemyśleć podwyższenie ścianki kolankowej.
Podwyższenie ścianki kolankowej
Zwalczanie wilgoci i grzybów
Zgodnie ze znanym powiedzeniem, nieszczęścia chodzą parami i ta zasada świetnie pasuje do zawilgocenia i grzybów domowych. Żeby się ich pozbyć, trzeba przede wszystkim znaleźć i wyeliminować przyczynę problemów – inaczej wilgoć i pleśń szybko pojawią się znowu.
Zwalczanie wilgoci i grzybów
Taras
Taras jest jednym z najbardziej narażonych na niszczenie elementów domu. Dlatego gdy tylko pojawią się pierwsze uszkodzenia, powinniśmy przystąpić do remontu, gdyż pogarszają one estetykę budynku i mogą spowodować poważniejsze defekty innych jego elementów: elewacji, stropu, a nawet wnętrz.
Taras
Wyburzanie ścian działowych
Często modernizacja czy zmiana układu funkcjonalnego pomieszczeń wymaga usunięcia fragmentu lub całej ściany. Jest to możliwe, ale tylko w przypadku ściany działowej, która pełni jedynie funkcje przegrody dzielącej wnętrza i nie przenosi żadnych obciążeń od konstrukcji budynku. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy bezpiecznie będziemy mogli ją rozebrać, poradźmy się fachowca (konstruktora, architekta), który na miejscu oceni, czy i w jaki sposób można ścianę wyburzyć.
Wyburzanie ścian działowych
Centralne odkurzanie
Odkurzacz centralny to odkurzacz o dużej mocy (tzw. jednostka centralna), zainstalowany na stałe w pomieszczeniu gospodarczym, garażu itp. Z pozostałymi wnętrzami łączy go system rur, ukrytych w ścianach lub podłogach. Gdy chcemy odkurzać, do gniazda umieszczonego na ścianie przyłączamy elastyczny wąż zakończony teleskopową rurą i szczotką – odkurzacz uruchamia się automatycznie.
Centralne odkurzanie
Systemy kominowe
Od prawidłowego zaprojektowania, wykonania i troski o stan techniczny kominów zależą w bezpośredni sposób zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców. Dlatego też staranna dbałość o nie niezbędna jest zawsze – począwszy od etapu projektowania budynku, przez budowę i odbiór, po kolejne lata eksploatacji.
Systemy kominowe
Elewacje
Wykańczanie ścian zewnętrznych to etap, podczas którego ociepla się budynek i zabezpiecza ściany przed działaniem czynników atmosferycznych. Sposób wykończenia elewacji oraz kolorystykę wybranych materiałów projektuje architekt. Nad sposobem realizacji jego koncepcji musimy jednak czuwać sami, kontrolując skrupulatność wykonawców.
Elewacje
Podłogi
Stawianie własnego domu to niemałe wyzwanie, szczególnie dla inwestora-laika. Każdy, zwłaszcza bez doświadczenia i wykształcenia w tym kierunku, stara się posiąść choć minimum wiedzy na ten temat. Studiując doświadczenia forumowiczów portali poświęconych budowaniu, można zdobyć informacje, które pozwolą poczuć się pewniej w fachowej terminologii i podczas rozmów z wykonawcami. Żeby jednak budować bez błędów, trzeba wiedzieć, jak ich unikać, a gdy mimo starań się pojawią, jak je naprawić. Podpowiadamy zatem, jak poprawnie wykonać podłogi.
Podłogi
Tynki wewnętrzne
Wybierając rodzaj pokrycia tynkarskiego ścian wewnętrznych, musimy brać pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia, ostateczny sposób wykończenia ścian oraz rodzaj i stan surowego podłoża. Nie bez znaczenia jest również czas niezbędny do utwardzenia i wyschnięcia powierzchni, umożliwiający prowadzenie dalszych prac wykończeniowych.
Tynki wewnętrzne
Wymiana powietrza
Wentylacja to rzecz niezbędna – musimy przecież usuwać z pomieszczeń niepotrzebne zapachy, dwutlenek węgla i nadmiar wilgoci, a niedopełnienie tego może fatalnie odbić się na zdrowiu i samopoczuciu domowników. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że wraz z „zepsutym powietrzem” pozbywamy się energii zużytej na jego ogrzanie. W domu energooszczędnym problem ten nabiera szczególnego znaczenia i jedynym akceptowalnym rozwiązaniem staje się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Przy wszystkich jej dobrodziejstwach może ona jednak stać się utrapieniem dla mieszkańców, dlatego warto starannie zadbać o to, by do tego nie doszło.
Wymiana powietrza
Blaty kuchenne
W kuchni najbardziej intensywnie używa się blatów. To na nich przygotowuje się rozmaite potrawy, więc wciąż są narażone na ścieranie, plamy z owoców i warzyw, rozlanie płynów, działanie gorąca itp. Każdy ich użytkownik wie, że powinny być wytrzymałe, a ponadto odpowiednio duże i jednocześnie dekorujące przestrzeń kuchni. Właściciele domów, z którymi omawialiśmy te zastosowane przez nich, wykonali je z różnych materiałów. Oto, co powiedzieli o ich doborze i użytkowaniu.
Blaty kuchenne
Przydomowe oczyszczalnie ścieków
Jeśli tylko pozwalają na to warunki glebowo-środowiskowe oraz formalno-prawne, na terenach nieskanalizowanych warto zaopatrzyć jednorodzinny dom w przydomową oczyszczalnię ścieków. Potwierdzają to nasi rozmówcy i jednocześnie użytkownicy oczyszczalni, dowodząc na własnym przykładzie, że pożytki z niej płynące są wszechstronne, a budowa – uzasadniona ekonomicznie.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków
Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne mogą służyć do podgrzania wody użytkowej na potrzeby domowego gospodarstwa i basenu, dogrzania budynku i zasilania urządzeń elektrycznych. W zależności od zadania, jakie mają spełniać, montuje się instalacje solarne z kolektorami cieczowymi płaskimi lub rurowymi, albo instalacje fotowoltaiczne (te ostatnie dopiero zaczynają zdobywać polski rynek). Troje użytkowników popularnych kolektorów opowiedziało o ich doborze i użytkowaniu. Oto ich doświadczenia.
Kolektory słoneczne
Z krytą pływalnią
Lidka i Włodek postarali się, żeby ich jednorodzinny dom z krytym basenem postawili fachowcy, mający doświadczenie w budowaniu i wyposażaniu tego rodzaju obiektów.
Z krytą pływalnią
Pierwszy z dwóch, na dużej działce
Wiele rodzin nadal podtrzymuje tradycje mieszkania razem. Rafał i jego mama postanowili zamieszkać na jednej działce, ale w osobnych domach.
Pierwszy z dwóch, na dużej działce
Pierwszy z dwóch, na dużej działce
Wiele rodzin nadal podtrzymuje tradycje mieszkania razem. Rafał i jego mama postanowili zamieszkać na jednej działce, ale w osobnych domach.
Pierwszy z dwóch, na dużej działce
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz