Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2014
Domofony i instalacje alarmowe

Domofony i wideodomofony są obecnie podstawowymi elementami ograniczającymi dostęp na posesję. Poczucie bezpieczeństwa zapewni jednak dopiero zamontowanie instalacji alarmowej.

Domofony i wideodomofony

Domofony sukcesywnie wypierają dzwonki, ponieważ dzięki identyfikacji głosowej umożliwiają wpuszczanie na posesję wyłącznie osób pożądanych. Jeszcze wygodniejsze są wideodomofony, które dodatkowo dają możliwość obserwowania gości przy furtce. Szczególnie dobrze sprawdzają się wtedy, gdy wejście na posesję jest oddalone od domu, zasłonięte np. przez ogrodzenie, roślinność lub słabo oświetlone. Do niedawna wybór był prosty – mniej zamożni inwestorzy wybierali domofony, pozostali – droższe wideodomofony. Ostatnio jednak ceny tych drugich znacznie się obniżyły i najprostsze modele można kupić już za cenę porównywalną z domofonem. Alternatywnym rozwiązaniem jest zamontowanie przy furtce kamery zewnętrznej. Tego typu urządzenia z reguły charakteryzują się wyższą jakością obrazu i większym zasięgiem niż wideodomofon, a ich ceny są coraz bardziej przystępne.

 

Zarówno domofony, jak i wideodomofony występują w wersji analogowej i cyfrowej. Zaletą domofonów analogowych jest niższa cena, wadą – brak możliwości rozbudowania o dodatkowe funkcje. Urządzenia cyfrowe są wygodniejsze. Pozwalają np. na otwieranie drzwi za pomocą zaprogramowanego kodu lub karty, bez konieczności używania klucza. Ze względu na możliwość przyłączenia wielu lokali, ale i wyższą cenę, stosowane są jednak przede wszystkim w domach wielorodzinnych.

 

Domofony dostępne są w dwóch wariantach: przewodowym i bezprzewodowym. Wybór ma wpływ przede wszystkim na sposób montażu. Urządzenia przewodowe wymagają przeciągnięcia przewodów elektrycznych od furtki do domu, co może być kłopotliwe, zwłaszcza w wykończonych już domach. W systemie bezprzewodowym łączność odbywa się radiowo, dzięki czemu odpada problem z układaniem przewodów. Co prawda bezprzewodowa jednostka zewnętrzna również wymaga zasilania, ale można je poprowadzić bezpośrednio ze skrzynki z licznikiem, umieszczonej najczęściej w linii ogrodzenia.

 

W skład standardowego systemu domofonowego wchodzi stacja bramowa (bramofon) z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem przywoławczym oraz umieszczony w domu unifon (ze słuchawką lub głośnomówiący) z głośnikiem, mikrofonem i przyciskiem do otwierania furtki. Wideodomofon ma dodatkowo w zewnętrznej kasecie zamontowaną kamerę, a w pomieszczeniu panel z monitorem (najczęściej od 3,5 do 7 cali).

Norbert Skupiński
fot. Satel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny