Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2014
Ogrodzenia

Tradycyjne ogrodzenia z drewnianych sztachet lub stali kutej w dekoracyjne wzory coraz częściej zastępowane są łatwymi w montażu elementami prefabrykowanymi. Mają one prostą formę i dużo bardziej pasują do nowoczesnej architektury. Od niedawna rosnącą popularnością cieszą się ogrodzenia z gabionów, tworzące kamienne, częściowo pełne przesłony.


Każdy myślący o budowie własnego domu powinien spojrzeć na inwestycję całościowo i w koncepcji architektury budynku uwzględnić pasujące do niej ogrodzenie. W przypadku pustych parceli, zwykle ich ostateczne ogrodzenie odkładane jest na później, wszak to spory koszt, a w trakcie budowy liczy się każdy grosz. Ponieważ plac budowy musi być ogrodzony, na początku część inwestorów decyduje się na najtańsze rozwiązanie, czyli siatkę, a dopiero po przeprowadzce i wykończeniu domu inwestuje w bardziej okazałe i trwałe przesłony. Wariant tymczasowy jest wart rozważenia, szczególnie na niedużych działkach, na które wjazd samochodów dostawczym może być utrudniony. Wówczas najlepiej frontowy fragment pozostawić jako tymczasowy, z dwoma szerokimi wjazdami dla samochodów ciężarowych. Docelowe ogrodzenie podczas budowy można łatwo uszkodzić właśnie podczas transportu materiałów budowlanych.

 

Do wyboru jest sporo rozwiązań, dlatego o pomoc warto poprosić architekta, projektującego dom. To da pewność, że ogrodzenie będzie harmonizowało z budynkiem. Zanim jednak zlecimy wykonanie projektu, powinniśmy zastanowić się, jaki typ przesłony będzie nam potrzebny. Ogrodzenie pełne zapewni większą kameralność, lepiej sprawdzi się w sąsiedztwie ruchliwych ulic czy przy piaszczystej lub żwirowej drodze – ochroni przed hałasem, spalinami, kurzem i błotem z ulicy. Pamiętać należy jednak, że szczególnie latem w małym ogrodzie otoczonym szczelną osłoną może być bardzo duszno.

 

Częściej na ogrodzenie ażurowe lub z miejscowymi prześwitami, zdecydują się natomiast mieszkańcy, spokojnej, czystej i nieprzeludnionej okolicy. Ponadto, jeśli nasz ogród będzie widać z ulicy, ewentualny złodziej nie będzie się czuł w nim bezpiecznie.

Joanna Dąbrowska
fot. Redhen

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny