Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2014
Ogrodzenia

Tradycyjne ogrodzenia z drewnianych sztachet lub stali kutej w dekoracyjne wzory coraz częściej zastępowane są łatwymi w montażu elementami prefabrykowanymi. Mają one prostą formę i dużo bardziej pasują do nowoczesnej architektury. Od niedawna rosnącą popularnością cieszą się ogrodzenia z gabionów, tworzące kamienne, częściowo pełne przesłony.


Każdy myślący o budowie własnego domu powinien spojrzeć na inwestycję całościowo i w koncepcji architektury budynku uwzględnić pasujące do niej ogrodzenie. W przypadku pustych parceli, zwykle ich ostateczne ogrodzenie odkładane jest na później, wszak to spory koszt, a w trakcie budowy liczy się każdy grosz. Ponieważ plac budowy musi być ogrodzony, na początku część inwestorów decyduje się na najtańsze rozwiązanie, czyli siatkę, a dopiero po przeprowadzce i wykończeniu domu inwestuje w bardziej okazałe i trwałe przesłony. Wariant tymczasowy jest wart rozważenia, szczególnie na niedużych działkach, na które wjazd samochodów dostawczym może być utrudniony. Wówczas najlepiej frontowy fragment pozostawić jako tymczasowy, z dwoma szerokimi wjazdami dla samochodów ciężarowych. Docelowe ogrodzenie podczas budowy można łatwo uszkodzić właśnie podczas transportu materiałów budowlanych.

 

Do wyboru jest sporo rozwiązań, dlatego o pomoc warto poprosić architekta, projektującego dom. To da pewność, że ogrodzenie będzie harmonizowało z budynkiem. Zanim jednak zlecimy wykonanie projektu, powinniśmy zastanowić się, jaki typ przesłony będzie nam potrzebny. Ogrodzenie pełne zapewni większą kameralność, lepiej sprawdzi się w sąsiedztwie ruchliwych ulic czy przy piaszczystej lub żwirowej drodze – ochroni przed hałasem, spalinami, kurzem i błotem z ulicy. Pamiętać należy jednak, że szczególnie latem w małym ogrodzie otoczonym szczelną osłoną może być bardzo duszno.

 

Częściej na ogrodzenie ażurowe lub z miejscowymi prześwitami, zdecydują się natomiast mieszkańcy, spokojnej, czystej i nieprzeludnionej okolicy. Ponadto, jeśli nasz ogród będzie widać z ulicy, ewentualny złodziej nie będzie się czuł w nim bezpiecznie.

Joanna Dąbrowska
fot. Redhen

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny