Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2014

Kolektory słoneczne

Instalacje solarne są bardzo popularne w domach energooszczędnych. W takich budynkach ich udział w ostatecznym bilansie energetycznym jest o wiele bardziej odczuwalny niż w domach standardowych. Najpopularniejszy sposób wykorzystania energii słonecznej to przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Jednak ciekawą alternatywą stają się także ogniwa fotowoltaiczne.

Do czego słońce?

Sposobów zagospodarowania energii słonecznej jest kilka:

  • podgrzewanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.);
  • dogrzewanie budynku;
  • zasilanie urządzeń elektrycznych;
  • ogrzewanie basenu. 

Każdy z nich wymaga innego doboru elementów instalacji. I nie chodzi tylko o to, że do zasilania urządzeń elektrycznych niezbędne są ogniwa fotowoltaiczne, a do podgrzewania wody wystarczą typowe kolektory (płaskie lub próżniowe). Odmienna powinna być powierzchnia kolektorów, kąt ich ustawienia, sposób sterowania, rodzaj i wielkość zasobnika.

 

Dlatego przede wszystkim musimy zdecydować, jaką rolę ma pełnić instalacja solarna. Tylko wówczas da się ją dobrze zaprojektować. Działanie metodą: najpierw załóżmy kilka kolektorów, a później się zobaczy, jak je najlepiej wykorzystać – to proszenie się o kłopoty i zwyczajne marnowanie pieniędzy. Efekt może być taki, że latem będziemy zmagać się z nadmiarem ciepła i przegrzaniem urządzeń, a jesienią i zimą ilość ciepłej wody wcale nie będzie dużo większa.

Jarosław Antkiewicz
fot. Hewalex

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!