Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2014
Osłony przeciwsłoneczne, klimatyzacja, GWC

W Polsce potrzeba chłodzenia domu nie jest problemem spędzającym sen z powiek inwestorom – wszyscy martwią się raczej o jego ogrzanie. Jednak gdy latem przychodzą upały, przegrzany budynek bywa niekiedy denerwujący, zwłaszcza że coraz częściej większą część dnia spędzamy w pomieszczeniach klimatyzowanych. Jednych sztuczny chłód irytuje (a psik!), ale innych – przeciwnie – skłania do myślenia o osiągnięciu choćby zbliżonych warunków we własnym domu.


Problem przegrzewania pomieszczeń mieszkalnych w okresie letnim jest szczególnie odczuwalny w przypadku domów stosunkowo nowych. Dawniej w naszym klimacie powierzchnie przeszklone budynków były co najwyżej umiarkowane, bynajmniej nie ze względu na chęć ulżenia w gorące dni, ale ze względu na konieczność ograniczenia strat ciepła w okresie zimy. W konsekwencji stare domy wystarczy zwykle rozsądnie wietrzyć (zawsze od strony cienia!), by upał nie doskwierał. Jednak od czasu, kiedy dostępna stała się stolarka okienna o odpowiednio niskim współczynniku przenikania ciepła, obserwujemy trend do stosowania rozległych przeszkleń od strony południowej i południowo- zachodniej. Bez wątpienia wpływa to ko rzystnie na bilans cieplny budynku, a zatem zmniejsza koszty ogrzewania. Jednak w okresie letnim prowadzi do przegrzewania wystawionych na działanie słońca pomieszczeń.

 

Poniżej przedstawiamy krótki przegląd sposobów na chłodny lub choćby chłodniejszy dom latem. Każde z tych rozwiązań wymaga obszernego omówienia, dlatego tu wskażemy jedynie ich najważniejsze zalety, wady i ograniczenia.

Adam Jamiołkowski
fot. Anwis

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny