Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2014
Kotły na paliwo stałe

Różnorodność kotłów na paliwa stałe jest o wiele większa, niż wszystkich pozostałych razem wziętych. Wynika to przede wszystkim z rozmaitości dostępnych na rynku paliw oraz zróżnicowanych potrzeb użytkowników. Pod względem zaawansowania rozwiązań technicznych, nowoczesne konstrukcje są przy tym tak odległe od klasycznych „wszystkopałów”, jak prom kosmiczny od samolotu braci Wright.


Wydawać by się mogło, że na ogrzewanie domu kotłem na paliwo stałe ludzie decydują się głównie z przymusu, tzn. w sytuacji, gdy nie mają dostępu do gazu ziemnego, a na bardziej niekłopotliwe w obsłudze rozwiązanie, takie jak kocioł spalający gaz płynny (a już tym bardziej pompa ciepła!), ich nie stać. Jednak to nieprawda. Firmy zajmujące się produkcją kotłów szacują, że zdecydowana większość (według niektórych ocen nawet 90%) gospodarstw domowych posiadających dostęp do gazu ziemnego wykorzystuje do celów grzewczych (przynajmniej w istotnej części sezonu) kocioł na paliwo stałe, najczęściej opalany węglem. Potwierdził to choćby rwetes, jaki podniósł się, kiedy pojawiły się plotki o rychłym wprowadzeniu zakazu stosowania węgla do celów grzewczych. Aby uspokoić opinię publiczną, Ministerstwo Środowiska musiało nawet wydawać oświadczenia, że „nieprawdą jest, że w roku 2020 przewidziane jest wyprowadzenie węgla z sektora bytowo-komunalnego”.

 

Przywiązanie do tradycyjnych kotłów trudno przekonująco wytłumaczyć samymi tylko względami ekonomicznymi, bo węgiel dobrej jakości kosztuje dziś tyle, że koszty ogrzewania domu przy jego użyciu nie są aż tak dużo niższe od wydatków na ogrzewanie gazem. Trudno też uwierzyć, że decydujące znaczenie ma przekonanie o niezawodności „starych, dobrych piecy” czy lęk przed „niebezpiecznym” gazem. Bliżej prawdy będzie pewnie smutne, w gruncie rzeczy, stwierdzenie, że w wielu polskich domach spala się byle co (w tym często śmieci) w byle czym, a wskazują na to choćby kłęby śmierdzącego dymu, snujące się w sezonie grzewczym nad większością osiedli w naszym kraju.

 

Z doświadczeń instalatorskich wynika, że obraz ten może się w nadchodzących latach szybko zmieniać, gdyż wielu młodych ludzi budujących własne domy zdecydowanie nie ma ochoty na „palenie w piecu”, nawet jeśli wymaga to od nich dużych inwestycji (np. w pompę ciepła). Na razie jednak kocioł na paliwo stałe to w Polsce rozwiązanie dominujące. I pewnie pozostanie nim długo, a budujące jest to, że coraz większym popytem cieszą się kotły nowoczesne, które są nie tylko dużo mniej kłopotliwe w codziennym użytkowaniu, lecz także o wiele bardziej przyjazne środowisku (ze względu na lepszą sprawność i możliwość spalania np. pelletów, czyli paliw ze źródeł odnawialnych).

Adam Jamiołkowski
fot. SAS

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny