Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2014
Estetyczne gniazda i łączniki

Łączniki instalacyjne i gniazda wtykowe coraz częściej pełnią w domu nie tylko funkcję użytkową, ale także dekoracyjną. Dlatego należy dobierać je i rozmieszczać w taki sposób, aby zapewniały wygodę domownikom, przy okazji wpisując się w charakter poszczególnych pomieszczeń. Dawniej na wygląd włączników czy gniazd nie zwracano tyle uwagi co dzisiaj. Wystarczyło, że były funkcjonalne, umożliwiały zapalenie światła, czy podłączenie urządzenia zasilanego energią elektryczną. Dziś muszą także dobrze wyglądać. Doskonale rozumieją to producenci, proponując coraz to nowe, bardziej oryginalne linie osprzętu elektroinstalacyjnego, różniące się nie tylko kolorystyką i wzornictwem, ale także rodzajem zastosowanych do ich produkcji materiałów.

Modnie, czyli z głową

Zanim zaczniemy wybierać poszczególne modele gniazd i łączników, najpierw powinniśmy szczegółowo rozplanować całą instalację elektryczną, którą najlepiej jest rozprowadzić przed wykończeniem ścian. Przed przystąpieniem do projektowania, dobrze jest poznać podstawowe zasady dotyczące rozmieszczania w pomieszczeniach łączników instalacyjnych. Dziś w domach czy mieszkaniach montuje się przede wszystkim osprzęt podtynkowy – puszka instalacyjna, w której znajdzie się później mechanizm łącznika jest schowana w ścianie, a na zewnątrz widoczny jest tylko dekoracyjny panel w postaci ramki i elementu centralnego. Osprzęt natynkowy, który nie wymaga wcześniejszego umie szczania w ścianie puszek, bardziej wystaje, nie jest tak estetyczny i dlatego znajduje zastosowanie w mniej reprezentacyjnych pomieszczeniach gospodarczych, a także w piwnicach, garażach, spiżarniach, pralniach, kotłowniach, na strychach.

Tomasz Wojciuk
fot. Ospel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny