Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2014
Dobudowa ogrodu zimowego

Dobudowa ogrodu zimowego do istniejącego budynku to niebanalny sposób na powiększenie przestrzeni w domu. Można urządzić w nim pomieszczenie, którego brak nam szczególnie doskwiera.


Efektowna jadalnia, funkcjonalne biuro, salon wypoczynkowy… No właśnie musimy wiedzieć, czego chcemy, żeby projekt wymarzonego ogrodu zimowego uwzględniał nasze potrzeby, a sam ogród funkcjonalnie spełniał przypisane mu zadanie. A zatem najpierw nasze wyobrażenie, później projekt, wizyta w starostwie, następnie realizacja i w końcu satysfakcja z dobrze wydanych pieniędzy. Na każdym z tych etapów pomoże nam wykonawca z wieloletną praktyką, Edward Kuliński z firmy Kwadrum.

Krok 1. Określenie potrzeb

Jeśli w ogrodzie zimowym zamierzamy przede wszystkim odpoczywać, najlepiej zlokalizować go po wschodniej lub zachodniej stronie domu. Będziemy wówczas mogli korzystać z przyjemnego popołudniowego słońca. Taka lokalizacja jest odpowiednia także wtedy, gdy w ogrodzie chcielibyśmy spożywać posiłki – wyobraźmy sobie poranną kawę w towarzystwie wschodzącego słońca. Strona południowa to najlepsze położenie, jeśli w ogrodzie zimowym planujemy urządzić oranżerię, czyli miejsce przeznaczone na hodowlę roślin tropikalnych. Do ogrodu zimowego umiejscowionego od strony północnej będzie dochodziło niewiele światła, ale stworzy on efektywny bufor, chroniący przed jesienno- zimowym chłodem.

Krok 2. Dobry projekt

Projekt musi być zgodny nie tylko z naszymi oczekiwaniami, ale także z wymaganiami budowlanymi, a sam ogród gwarantować nam bezpieczeństwo. Profesjonalny projekt konstrukcji ogrodu zimowego musi uwzględniać wiele czynników, które na nią oddziaływują. Obfite opady śniegu czy silne podmuchy wiatru nie mogą w żaden sposób osłabiać konstrukcji ogrodu. Nachylenie dachu powinno mieścić się w zakresie 20–45°, aby umożliwiać swobodne osuwanie się śniegu. Nie mniej istotne jest sprawne odprowadza nie wody deszczowej, ta nie może spływać po szklanych ścianach. Najczęściej w projektach uwzględnia się systemy rynnowe ukryte za specjalnymi profilami.

 

Kubatura, proporcje i styl ogrodu zimowego powinny pasować do gabarytów i charakteru domu. Ogród zimowy może być łącznikiem w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. W przypadku domów piętrowych albo z poddaszem użytkowym, dość częstą propozycją projektantów jest dobudowa ogrodu zimowego sięgającego górnej kondygnacji. Takie rozwiązanie zapewnia dodatkowe doświetlenie, a także umożliwia uprawę wysokich roślin.

 

Duży wpływ na efekt końcowy ma także kształt dachu. Najpopularniejsze są dachy pulpitowe (jednospadowe), ale dużym powodzeniem cieszą się także dachy wielospadowe z elementami altanowymi, mansardowe, łukowe oraz o kształcie wycinka kopuły.

Emilia Rosłaniec
fot. Ogrody Kacperski

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny