Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2014
Bramy garażowe z napędem

Za zainstalowaniem bramy garażowej z automatycznym napędem przemawia wygodne użytkowanie, przy czym zaleca się zamówienie u dystrybutora kompleksowej usługi: dobranie bramy i napędu oraz zamontowanie ich w jednym rzucie. Późniejsze dołożenie napędu do istniejącej bramy oczywiście jest możliwe, jednak kosztuje więcej. Nasi Czytelnicy i Członkowie Klubu Budujących Dom opowiedzieli nam o wyborze bram garażowych i napędów oraz ich funkcjonowaniu.


Komplet – bramę wraz z napędem traktuje się obecnie jako standardowe wyposażenie domu. Właściciele nie poprzestają na założeniu samej bramy garażowej, ponieważ napęd elektryczny jest stosunkowo tani (400–2000 zł), natomiast zapewnia wygodny wjazd do garażu bez wychodzenia z samochodu. A to w polskim klimacie jest szczególnie wygodne.

 

Skoro rodzi się potrzeba możliwie najbardziej komfortowego użytkowania garażu, już na etapie projektowania domu (ewentualnie jego budowy) warto wybrać konkretny rodzaj bramy, a następnie przygotować dla niej właściwy otwór wjazdowy, przestrzeń w garażu i na podjeździe, oraz doprowadzić instalację elektryczną w dobre dla napędu miejsce. Od tego, gdzie znajdzie się garaż i czy będzie on ogrzewany, zależy jeden z ważniejszych parametrów doboru bramy – izolacyjność termiczna i akustyczna.

KIEDY Z OCIEPLENIEM, A KIEDY BEZ?

W nieogrzewanych lub wolno stojących garażach nie ma potrzeby stosowania bram ocieplonych, które są o około 20–40% droższe od nieocieplonych. Inwestowanie w bramę solidnie ocieploną zasadne jest tylko w garażach wbudowanych w bryłę domu i ogrzewanych.

 

Jeśli garaż wymaga bramy ocieplonej, koniecznie należy zażądać od sprzedawcy certyfikatu z wyszczególnioną wartością współczynnika U całej bramy, a nie kierować się jedynie grubością skrzydła. Odpowiednia wartość współczynnika przenikania ciepła decyduje bowiem o właściwościach termoizolacyjnych bramy.

Lilianna Jampolska
fot. Normstahl

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny