Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2014
Kotły kondensacyjne

W naszym klimacie każdy dom wymaga ogrzewania. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest wykorzystanie gazu ziemnego lub płynnego. I w tym momencie inwestor staje przed pytaniem: jaki kocioł wybrać?


Nie chodzi tylko o moc i markę, lecz przede wszystkim o rodzaj urządzenia: z otwartą lub zamkniętą komorą spalania, kondensacyjny lub tradycyjny, jedno- lub dwufunkcyjny... Przeciętny inwestor jest już kompletnie zdezorientowany.

 

Dlatego na forach internetowych często padają pytania w rodzaju:

 

Witam, będę wymieniał swój stary piec na nowy. Zainteresowany jestem jakimś kotłem kondensacyjnym, a szczerze powiedziawszy – nie orientuję się za bardzo w tych kwestiach, liczę na Waszą pomoc. Powierzchnia do ogrzania to 400 metrów kwadratowych.

 

Na tak postawione pytanie nie sposób odpowiedzieć, bo nie wiemy tak naprawdę nic poza tym, że ktoś chciałby kupić kocioł kondensacyjny. W takiej sytuacji teoretycznie bardzo pomocny powinien bć projekt budynku, bo zawiera on przecież także projekt instalacji grzewczej. Jednak w rzeczywistości jego użyteczność jest niejednokrotnie znikoma.

 

Niedawno widziałem projekt, gdzie mocno utytułowany inżynierek zalecał zrobienie instalacji c.o. z rur stalowych, spawanych, zaczynając przy kotle średnicą 2’’! Dom o powierzchni 140 m2. Ten człowiek skończył studia i bierze kupę kasy za swoje wypociny.
I jeszcze jedna ciekawostka. W 95% przypadków, gdy projektowana jest kotłownia gazowa, projektant sugeruje tam kocioł firmy X i grzejniki Y. Czy oni dają im w łapę? Ani to najlepsze, ani najmniej awaryjne. Po prostu dobre, jak wiele innych produktów z firm konkurencyjnych.
Zalecam więc traktowanie tych projektów z bardzo dużą rezerwą.

 

Nic więc dziwnego, że i fora internetowe pełne są błędnych opinii – przecież ich użytkownicy to nie specjaliści. A rzetelna wiedza jest bardzo potrzebna, bo różnice pomiędzy kotłami to nie tylko kwestia odmiennej ceny zakupu i eksploatacji, ale również inne wymagania odnośnie miejsca montażu, wentylacji czy komina.

Jarosław Antkiewicz
fot. Termet

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny