Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2014
Nawierzchnie ogrodowe

Bruk, płyty, kruszywo, panele... Co wybrać na nawierzchnie wokół domu? Większość z tych produktów ma wszechstronne zastosowanie. Co do stylu – im prościej, tym lepiej. A jeśli komuś znudził się minimalizm w architekturze, może zbudować faliste ścieżki albo połączyć dwa, trzy kolory.

Mały format

Bruk do ogrodu występuje w wielu odmianach, różniących się właściwościami i ceną. Niedroga, bardzo popularna, funkcjonalna i niezwykle zróżnicowana jest kostka betonowa. Niestety, ma niezbyt trwały kolor i powinno się ją impregnować. Częstym błędem jest zakup zbyt jaskrawego bruku i układanie krzykliwych wzorów, co przy utwardzeniu dużej powierzchni może zepsuć wygląd otoczenia domu. Wśród roślin najlepiej prezentują się naturalne materiały, dlatego kostka betonowa często imituje kamienną lub drewnianą (ma uszlachetnioną powierzchnię, nierówne brzegi, albo jedno i drugie). Efekt naturalności pozwalają też uzyskać elementy o zróżnicowanej wielkości.

 

Bruk klinkierowy to remedium na wszechobecny beton. Materiał niezwykle trwały – nawet przy intensywnym użytkowaniu nie odpryskuje i nie ściera się. Ułożona nawierzchnia nie jest śliska, nawet po deszczu (materiał podczas użytkowania nie ulega spolerowaniu). Pamiętajmy, że klinkier w intensywnym kolorze nie będzie wyglądał zbyt naturalnie, a po latach wcale nie zblednie, bo jego barwa nie jest wynikiem dodania barwników.

 

Odporna na ścieranie, szlachetna i naturalna, ale dość droga jest kostka kamienna. Najtaniej można ją nabyć w kamieniołomie – bez marży pośredników, ale dostępna jest również u kamieniarzy i w centrach ogrodniczych.

 

Trwałość nie jest zaś domeną bruku drewnianego (choć nie można mu odmówić naturalności), ponadto po deszczu robi się śliski. Układać trzeba zaimpregnowane elementy, w przeciwnym razie po kilku latach zaczną się rozpadać. Wśród rodzimych gatunków, do najwytrzymalszych należy drewno dębu. W centrach ogrodniczych można nabyć zaimpregnowany materiał (w postaci kostki albo krążków).

 

Z drobnych elementów (takich jak kostki brukowe) łatwo układać wymyśle wzory o zaokrąglonej formie. Pamiętajmy jednak, że potrzeba wtedy więcej bruku, ze względu na konieczność jego docinania. Materiał na podjazd powinien być grubszy, niż na ścieżki i tarasy.

Małgorzata Kolmus
fot. Semmelrock

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny