Mostki termiczne

Mostki termiczne

Ciepło szuka słabych miejsc w przegrodzie zewnętrznej (mostków termicznych), aby jak najłatwiej wydostać się na zewnątrz budynku. Przez pręt stalowy o powierzchni przekroju 1 cm2 ucieka w ciągu godziny kilkadziesiąt razy więcej ciepła, niż przez taką samą powierzchnię ściany z cegły, nie mówiąc już o ścianie ocieplonej dobrym materiałem izolacyjnym. Mostki cieplne potrafią zepsuć efekty ocieplenia przegród. Przyjrzyjmy się więc, czym są i skąd się biorą.

Czym są mostki cieplne i skąd się biorą

Mostki cieplne, zwane też termicznymi, to takie miejsca w przegrodach zewnętrznych budynku, przez które ucieka dużo więcej ciepła, niż przez pozostałą powierzchnię danej przegrody. W związku z tym następuje jej punktowe lub liniowe wychładzanie. Przy niskiej temperaturze zewnętrznej może dojść do zawilgocenia przegrody (w przypadku przekroczenia tak zwanego punktu rosy), a czasami także do uszkodzeń mechanicznych.

Mostki cieplne można podzielić na:

  • liniowe – w razie pojawienia się nieciągłości albo zmiany grubości warstwy izolacji cieplnej na pewnym odcinku, np. w poziomie wieńców ścian zewnętrznych, ościeżach otworów okiennych i drzwiowych, nadprożach, słupach żelbetowych itp.;

     

  • punktowe – w przypadku przebicia warstwy termoizolacyjnej przegrody zewnętrznej przez łącznik (najczęściej stalowy pręt), charakteryzujący się dużym współczynnikiem przewodzenia ciepła, np. będą to kotwy w murach trójwarstwowych, kołki stalowe w ociepleniu ścian metodą bezspoinową bądź łączniki rusztu stalowego w ociepleniach dachu nad użytkowym poddaszem. Ponadto ze względu na sposób ich powstawania można wyróżnić takie rodzaje mostków cieplnych:

     

  • mostki materiałowe – powstają wszędzie tam, gdzie doszło do całkowitego lub częściowego przebicia izolacji cieplnej budynku przez materiały o innym współczynniku przewodzenia ciepła lub w miejscu, gdzie nastąpiła zmiana grubości warstw izolacji. Ten rodzaj mostków cieplnych występuje prawie na wszystkich połączeniach elementów konstrukcyjnych, ponieważ łączone elementy zazwyczaj są z różnych materiałów;

     

  • mostki geometryczne – powstają w elementach konstrukcyjnych na skutek zmiany ich geometrii (kształtu), zwłaszcza w jednomateriałowych narożach i gzymsach. Niekiedy występują one razem z materiałowymi mostkami termicznymi;

     

  • mostki konwekcyjne – pojawiają się w miejscach, gdzie nieszczelności powodują obniżenie temperatury elementu konstrukcyjnego przez ruch powietrza.

Przyczyn powstawania mostków cieplnych należy szukać zarówno na etapie projektowania budynku, jak i w fazie realizacji. Projekty architektoniczno-budowlane, szczególnie domów jednorodzinnych, wykonywane są na dużym, ale dopuszczalnym prawnie poziomie ogólności. Rzadko zawierają rysunki detali, które pokazują poprawne przygotowanie ocieplenia w miejscach narażonych na powstanie mostków cieplnych. Czasami, niestety, detale są źle zaprojektowane lub są pozbawione dokładnych informacji dotyczących rodzaju i typu materiału izolacyjnego. Najbardziej zagrożone występowaniem mostków termicznych są węzły konstrukcyjne, gdzie łączą się różne elementy przegród zewnętrznych budynku, np. dachu i ścian zewnętrznych, bądź miejsca obsadzenia okien. Błędy w projektowaniu mające wpływ na powstawanie mostków termicznych dotyczą również kształtowania jego bryły (zbyt rozczłonkowana powierzchnia przegród zewnętrznych o licznych załamaniach), czy rozmieszczenia i wielkości okien.

dr Arkadiusz Węglarz
fot. Austrotherm

Pozostałe artykuły z tego numeru
Montaż baterii wannowej i umywalkowej
W 10 krokach pokazujemy, jak samodzielnie zamontować baterię wannową i umywalkową.
Montaż baterii wannowej i umywalkowej
Renowacja parkietu drewnianego
W 11 krokach pokazujemy, jak samodzielnie przeprowadzić renowację parkietu drewnianego.
Renowacja parkietu drewnianego
Dom w kwietnym passe-partout
Ania nie chciała mieć w głębi ogrodu brukowanych ścieżek i placyków. Uważa, że polskie miasta i wsie są już wystarczająco zabetonowane. W jej podmiejskim zielonym raju królują kolorowo kwitnące rośliny, a nieregularny trawnik wije się pośród naturalistycznych klombów. Bujna zieleń okala dom jak rama obrazu.
Dom w kwietnym passe-partout
Planowanie przydomowego ogrodu
Koniec zimy to doskonały czas na planowanie ogrodu. Przyroda wciąż drzemie skąpana pod śniegową pierzynką, a my mamy wystarczająco dużo czasu, by zastanowić się nad wyglądem naszego przyszłego zielonego zakątka. Jeśli teraz odpowiednio zaplanujemy harmonogram, na wiosnę będziemy mogli rozpocząć już pierwsze prace.
Planowanie przydomowego ogrodu
OZE Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne to najtańszy eksploatacyjnie sposób na ciepłą wodę. Są przy tym przyjazne dla środowiska i nie wymagają obsługi. Sztuka polega na zoptymalizowaniu instalacji, żeby przy minimum nakładów dawała maksimum zysków i nie przysparzała kłopotów.
OZE Kolektory słoneczne
Elewacja z płytek włókno-cementowych
Czy pokrycie dachowe można ułożyć na elewacji? Tak – w projektach domów nowoczesnych to zabieg stosowany coraz częściej. Oczywiście, nie wszystkie materiały pokryciowe sprawdzą się na pionowych ścianach, ale płytki z włókno-cementu i płaska blacha łączona na rąbek – jak najbardziej. Ciekawy efekt murowany! W tym artykule wyjaśnimy, jak i dlaczego układa się na elewacji płytki z włókno-cementu.
Elewacja z płytek włókno-cementowych
Podjazd do garażu
2500, 4000, a może ponad 5000 zł? Od tego, jaki budżet przeznaczymy na wykonanie podjazdu do garażu, w dużej mierze zależy efekt, jaki uzyskamy.
Podjazd do garażu
Porównanie 49 jednostek centralnego odkurzania
Wybierając odkurzacz centralny, najwięcej uwagi należy poświęcić parametrom jednostki centralnej – urządzenia, które jest sercem całej instalacji. Jednak komfort sprzątania w dużej mierze zależy też od innych elementów – prawidłowego rozmieszczenia gniazd ssących i doboru odpowiednich akcesoriów. Do właściwego działania instalacji niezbędny jest również jej fachowy montaż.
Porównanie 49 jednostek centralnego odkurzania
Kominy
Do niedawna większość kominów powstawała w tradycyjny sposób, jako murowane z cegły. Obecnie coraz więcej inwestorów wybiera kominy systemowe – ze stali lub ceramiki, składane na budowie z przygotowanych fabrycznie elementów. Jakie są zalety obu rozwiązań?
Kominy
Ogrodzenia i bramy wjazdowe
Ogrodzenia nie tylko dzielą – zapewniają też poczucie prywatności, stanowią estetyczny element małej architektury. Dawniej wzdłuż linii płotów kwitło życie małych społeczności (na wsiach jeszcze dziś można zobaczyć przy niej ławki). Choć Polacy mają potrzebę wytyczania granic, nie warto otaczać się wysokimi murami. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów przęseł, bloczków – każdy może dobrać coś dla siebie.
Ogrodzenia i bramy wjazdowe
Osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie wewnętrzne
Oświetlenie sztuczne zastępuje nam w domu to naturalne. Ma duży wpływ na nasze samopoczucie – szczególnie w długie zimowe wieczory. Zastosowanie odpowiedniego osprzętu umożliwia zaś płynną regulację natężenia światła (a więc budowanie nastroju), tworzenie scen świetlnych i realizację wielu innych zadań.
Osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie wewnętrzne
Kotły na paliwa stałe
Podpisane jesienią 2017 r. ministerialne rozporządzenie w sprawie kotłów na paliwa stałe zakończyło pewną epokę – kotły o klasie emisji niższej niż 5. oraz w ogóle bezklasowe „kopciuchy” kupimy już tylko do połowy 2018 r. Jednak bardzo wątpliwe czy warto to zrobić. I to nawet kupując kocioł tanio na wyprzedaży.
Kotły na paliwa stałe
Okna fasadowe, dachowe i osłony przeciwsłoneczne
Okna, które możemy dziś kupić, znacznie odbiegają od tych sprzed 15–20 lat. Mają nowocześniejsze wzornictwo i lepsze parametry, dzięki czemu dobrze chronią przed ucieczką ciepła z domu. Uzupełnieniem okien – zarówno fasadowych (pionowych), jak i dachowych – są osłony przeciwsłoneczne, które zapobiegają z kolei przegrzewaniu się wnętrz latem (jak również spełniają wiele innych funkcji).
Okna fasadowe, dachowe i osłony przeciwsłoneczne
Zabezpieczenie domu i posesji
Żadne zabezpieczenia nie dają 100% gwarancji bezpieczeństwa. Lecz dobrze dobrane mogą w ogóle zniechęcić złodzieja do włamania. Jeżeli jednak spróbuje, spłoszą go i uniemożliwią dostanie się do domu.
Zabezpieczenie domu i posesji
Alternatywne technologie budowlane
Zdecydowana większość domów jednorodzinnych powstaje w tradycyjnej technologii murowanej i tzw. systemem gospodarczym, czyli gdy inwestor sam najmuje kolejne ekipy i faktycznie nadzoruje ich pracę, co niejednokrotnie okazuje się zadaniem niemal ponad siły. Są jednak technologie pozwalające tego uniknąć, a budynek wznieść w zaledwie kilka tygodni. I to do stanu pod klucz.
Alternatywne technologie budowlane
Ściany dwuwarstwowe i stropy
Z czego budować dom? To jedno z najczęściej zadawanych przez inwestorów pytań. Dylematy związane są nie tylko z wyborem materiałów, ale także możliwych do zastosowania technologii. Sprawy nie ułatwia fakt, że obecnie rozwiązań jest bardzo wiele i wszystkie mają swoich zwolenników i przeciwników. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć najpopularniejsze materiały i technologie, wykorzystywane do wznoszenia ścian i stropów.
Ściany dwuwarstwowe i stropy
Fundamenty w budynkach jednorodzinnych
Fundament to elementem budynku, który przejmuje wszystkie obciążenia działające na część naziemną domu – wiatr, śnieg, obciążenia użytkowe, masę własną konstrukcji i elementów budynku i przekazuje na jego podłoże. Z kolei fundamenty przenoszą oddziaływania gruntu – osiadanie lub ruch na terenach eksploatacji górniczych lub terenach sejsmicznych – na konstrukcję domu. Poza tym fundamenty narażone są na wiele niekorzystnych czynników, takich jak wilgoć z przesączających się przez grunt wód opadowych oraz z występujących wysoko wód gruntowych.
Fundamenty w budynkach jednorodzinnych
Woda i kanalizacja w domu
O tym skąd czerpać wodę oraz gdzie odprowadzić ścieki trzeba zdecydować jak najwcześniej, najlepiej już na etapie wyboru działki. Za to w trakcie robót instalacyjnych musimy ustalić nie tylko rodzaj i trasy dla rur. Ważny jest także sposób jej ewentualnego uzdatniania.
Woda i kanalizacja w domu
Pokrycia i akcesoria dachowe
Rodzaj pokrycia dachowego proponuje architekt, biorąc pod uwagę wytyczne MPZP, bryłę budynku oraz gust inwestora. Zwykle wybór materiału jest prosty. Dobranie koloru może przysparzać trudności, z powodu mnogości oferty producentów. Prawidłowe ułożenie pokrycia to już zadanie dekarzy. Warto poświęcić więcej czasu na wyszukanie sprawdzonej ekipy z doświadczeniem w układaniu danego materiału, która zadba kompleksowo również o niezbędne akcesoria.
Pokrycia i akcesoria dachowe
Wykańczanie
To na tym etapie marzenia nabierają ostatecznych kształtów. W domu pojawiają się drewniane i ceramiczne posadzki, ściany zyskują kolory, w łazience błyszczą płytki i nowa armatura. Niestety, teraz najłatwiej „popłynąć” finansowo. Rozrzut cen materiałów wykończeniowych jest ogromny i potrzeba żelaznej dyscypliny, żeby nie skończyć z prześliczną kuchnią, ale bez wykończonej łazienki, albo na odwrót.
Wykańczanie
Instalacje
Na tym etapie postęp prac nie jest tak spektakularny, jak przy murowaniu ścian, ani ich efekty tak widowiskowe, jak przy wykańczaniu. Co nie znaczy, że roboty instalacyjne można zlekceważyć. Od wyboru urządzenia grzewczego czy wentylacji zależą przecież koszty życia w domu i jego komfort. Prawidłowe rozprowadzenie instalacji zgodnie z dobrym projektem też ma spory wpływ na wygodę mieszkańców.
Instalacje
Stan surowy
Na etapie stanu surowego budynek rośnie jak na drożdżach. Nawet przy najbardziej czasochłonnej (u nas wybieranej najczęściej) technologii murowanej, już po kilku miesiącach inwestor może poruszać się we wnętrzach własnego domu. Do przeprowadzki jeszcze daleko, ale po wstawieniu okien i ociepleniu ścian można uznać, że półmetek robót i wydatków za nami – oczywiście, o ile nie planujemy złotych klamek ani innych ekstrawagancji tego rodzaju!
Stan surowy
Wybór działki
Budowa domu to przygoda i wyzwanie. Rozpoczynający ją inwestorzy muszą przygotować się na wydatki, nerwy, konieczność zainwestowania swojego czasu, często zakasania rękawów i wzięcia się do roboty. Im lepiej się do niej przyszykują, im precyzyjniej określą swoje potrzeby i możliwości, tym bardziej będą zadowoleni z efektu, czyli wymarzonego domu.
Wybór działki
Jakie domy budowaliśmy w ostatnich latach?
Budownictwo jednorodzinne, jak każda dziedzina na świecie, wykorzystuje postęp technologiczny oraz ulega zmianom stylistycznym, żeby nie powiedzieć – modom. Już od dłuższego czasu młodsze (ale nie tylko) pokolenia Polaków zrywają z lojalnością wobec dworków polskich na rzecz budynków o dwóch pełnych kondygnacjach i bez charakterystycznych kolumn przy centralnie umieszczonym ganku. Jedni hołdują minimalistycznym bryłom, przykrytym płaskim lub dwuspadowym dachem, inni – bryłom efektownie rozrzeźbionym i ozdobionym wielkimi przeszkleniami, daleko wypuszczonymi gzymsami, boniowaniem, okładziną z drewna, naturalnego kamienia lub elementów z betonu. W polskim pejzażu obok tradycyjnych dwukondygnacyjnych budynków z użytkowym poddaszem (tego rodzaju budownictwo nadal trzyma się mocno), licznie pojawiają się domy z ciekawymi nowoczesnymi bryłami.
Jakie domy budowaliśmy w ostatnich latach?
Pompy ciepła
Pompa ciepła pobiera ciepło ze źródła o niskiej temperaturze, np. z gruntu, powietrza, wody gruntowej lub powierzchniowej. Wykorzystuje je aby ogrzać dom, wodę użytkową w zasobniku, ewentualnie również w basenie. W upały może natomiast chłodzić pomieszczenia. Czytelnicy, z którymi rozmawialiśmy, mają u siebie tego rodzaju wielofunkcyjne urządzenie i podzielili się z nami doświadczeniami z jego montażu i eksploatacji.
Pompy ciepła
Kozy i kominki grzewcze
Wolno stojące piece, nazywane powszechnie kozami, oraz zamknięte wkłady kominkowe sprawdzają się jako uzupełnienie podstawowego systemu grzewczego.
Kozy i kominki grzewcze
W prostocie siła
Taki traf zdarza się pewnie raz w życiu! Renata i Paweł kupili w przystępnej cenie ogrodzoną działkę z doprowadzonymi już do niej wszystkimi mediami i położoną w wymarzonej przez nich lokalizacji. O projekt domu też nie musieli zabiegać, bo otrzymali go w pakiecie od sprzedającego nieruchomość. Co ważne – projekt odpowiadał im co do joty.
W prostocie siła
Dom-latawiec na palowych fundamentach
To miał być mały dom o prostej nowoczesnej bryle, ukryty za parawanem starych świerków i drzew liściastych. Wyszedł budynek z oryginalnym wielospadowym dachem oraz z elewacją wykończoną drewnem i płaską blachą, wzniesiony na nietypowych palowych fundamentach.
Dom-latawiec na palowych fundamentach
Dom-latawiec na palowych fundamentach
To miał być mały dom o prostej nowoczesnej bryle, ukryty za parawanem starych świerków i drzew liściastych. Wyszedł budynek z oryginalnym wielospadowym dachem oraz z elewacją wykończoną drewnem i płaską blachą, wzniesiony na nietypowych palowych fundamentach.
Dom-latawiec na palowych fundamentach
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz