Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2018
Ogrodzenia i bramy wjazdowe

Ogrodzenia nie tylko dzielą – zapewniają też poczucie prywatności, stanowią estetyczny element małej architektury. Dawniej wzdłuż linii płotów kwitło życie małych społeczności (na wsiach jeszcze dziś można zobaczyć przy niej ławki). Choć Polacy mają potrzebę wytyczania granic, nie warto otaczać się wysokimi murami. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów przęseł, bloczków – każdy może dobrać coś dla siebie.

Charakter ogrodzenia należy zgrać z klimatem regionu i okolicy. Powinien też pasować do stylu budynku i ogrodowych budowli. Szeroka oferta producentów nie ułatwia nam wyboru, ale pamiętajmy, że zawsze bezpiecznym rozwiązaniem jest montaż płotu w stonowanej kolorystyce i niezbyt ozdobnej formie. Wielu inwestorów decyduje się na ażurowe przęsła wsparte na murowanym lub prefabrykowanym cokole oraz na bramę przesuwną samonośną. Zima to bardzo dobry czas na przemyślenie tych kwestii i wybór optymalnych rozwiązań.

METAL

Ogrodzenia metalowe to przede wszystkim stalowe przęsła z kształtowników, prętów albo rur. Mogą mieć nowoczesny charakter, bądź tradycyjny – niczym kute w zakładach kowalstwa artystycznego. To też jedna z opcji – niektórzy zamawiają wyroby kute ręcznie ze stali, choć takie kosztują bardzo dużo. Często są bogato zdobione i wykonywane według indywidualnego projektu. Mniej zapłacimy za ich tańsze odpowiedniki w postaci żeliwnych odlewów.

W sprzedaży znajdziemy również panele z siatki, czyli z cienkich drutów ocynkowanych i pomalowanych proszkowo. Mogą być płaskie albo z wyprofilowanymi prętami. Aby ogrodzenie tego typu lepiej izolowało, pomiędzy pionowymi drutami przeplata się specjalne taśmy z tworzywa sztucznego, dostępne w różnych kolorach.

Małgorzata Kolmus
fot. Konsport

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny