Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2018
Wybór działki

Budowa domu to przygoda i wyzwanie. Rozpoczynający ją inwestorzy muszą przygotować się na wydatki, nerwy, konieczność zainwestowania swojego czasu, często zakasania rękawów i wzięcia się do roboty. Im lepiej się do niej przyszykują, im precyzyjniej określą swoje potrzeby i możliwości, tym bardziej będą zadowoleni z efektu, czyli wymarzonego domu.

Droga do własnego domu zaczyna się na długo przed pojawieniem się na działce koparki, czy wbiciem symbolicznej pierwszej łopaty. Za jej początek możemy uznać moment, w którym po raz pierwszy biliście się z myślami: budować dom czy kupić większe mieszkanie? Jeśli już wiecie, że chcecie się budować (bo będzie więcej miejsca, dzieciaki będą bawić się w ogródku, bo całe życie o tym marzyliście), czeka Was podjęcie kilku kluczowych decyzji.

Po pierwsze, niezbędna jest działka, należy zatem wybrać, gdzie Wasz dom ma stanąć, i rozpocząć poszukiwania. Po drugie, trzeba opisać dom Waszych marzeń. Jak ma być duży (ile potrzeba pokoi, łazienek, jakiej wielkości ma być garaż itd.), parterowy czy piętrowy, ewentualnie w jakiej technologii będzie wzniesiony i jak ma wyglądać. Dom buduje się na lata, warto więc wziąć pod uwagę, jak z czasem zmienią się potrzeby rodziny.

Po ustaleniu, czego chcemy, dobrze jest skonfrontować pragnienia z możliwościami i sprawdzić, czy stać nas na sfinansowanie nowej siedziby. Jeśli tak, to świetnie. Jeżeli nie – poszukajmy oszczędności: może zamiast trzech wystarczą dwie łazienki, może metraż budynku mógłby być mniejszy, może wreszcie da się znaleźć tańszą działkę? Dokładne określenie własnych potrzeb i możliwości oszczędzi stresów w trakcie budowy i zabezpieczy przed ryzykiem jej nieukończenia bądź prowadzenia przez dziesięciolecia.

NA POCZĄTEK DZIAŁKA!

Właśnie tak: zaczynamy od działki. Nie od wyboru projektu domu! Bo to do konkretnej parceli dopasowuje się budynek, który spełni oczekiwania inwestora i wymogi określone w planie miejscowym lub warunkach zabudowy, a nie odwrotnie.

Janusz Werner
fot. J. Werner

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny