Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2018
Planowanie przydomowego ogrodu

Koniec zimy to doskonały czas na planowanie ogrodu. Przyroda wciąż drzemie skąpana pod śniegową pierzynką, a my mamy wystarczająco dużo czasu, by zastanowić się nad wyglądem naszego przyszłego zielonego zakątka. Jeśli teraz odpowiednio zaplanujemy harmonogram, na wiosnę będziemy mogli rozpocząć już pierwsze prace.

Planowanie ogrodu to spełnienie marzeń niejednego właściciela działki. Po to właśnie kupiliśmy teren pod budowę, by mieć własny kawałek raju! Ogród jest przecież przedłużeniem domu i najpiękniejszym elementem działki. Niestety, choć planowanie początkowo wydaje się łatwe i przyjemne, szybko przysparza nam wiele problemów. Bo urządzanie zielonego zakątka jest jak aranżacja wnętrz – musi być dobrze przemyślane i zaplanowane! By ogród wyglądał naturalnie i tworzył spójną całość z otoczeniem trzeba wziąć pod uwagę nie tylko jego przyszły wygląd i funkcjonalność, ale dopasować go do domu, położenia działki oraz warunków klimatyczno-glebowych terenu.

Ponadto, musi spełniać oczekiwania i potrzeby wszystkich domowników. Szybko uświadamiamy sobie, że tworzenie ogrodu to nie tylko sadzenie roślin, ale także zakładanie podziemnych instalacji, układanie nawierzchni, budowa elementów architektury ogrodowej, urządzanie tarasu, wybór mebli i… im więcej o tym myślimy, tym bardziej zaczyna nas przerażać. Każdy, kto znalazł się w podobnej sytuacji, ma prawo czuć się nieco zagubiony. Z czasem pojawia się myśl, czy zamiast robić to samemu, zlecić projekt i wykonanie ogrodu specjalistycznej firmie?

OKREŚL BUDŻET

Wizja przyszłego ogrodu powinna być kompromisem pomiędzy tym co wymarzone, dekoracyjne i funkcjonalne, a tym co realne! Określenie realnych możliwości finansowych to pierwszy krok do rozsądnego planowania. Im większa działka, tym większe koszty założenia ogrodu, a im większy ogród, tym znacznie droższa jego pielęgnacja. Mierzmy więc siły na zamiary i dostosujmy ogród nie tylko do naszych potrzeb, ale także możliwości.

Paweł Romanowski
fot. MARINA LOHRBACH – FOTOLIA

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny