Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2018
Osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie wewnętrzne

Oświetlenie sztuczne zastępuje nam w domu to naturalne. Ma duży wpływ na nasze samopoczucie – szczególnie w długie zimowe wieczory. Zastosowanie odpowiedniego osprzętu umożliwia zaś płynną regulację natężenia światła (a więc budowanie nastroju), tworzenie scen świetlnych i realizację wielu innych zadań.

Nowoczesne wnętrze to zarówno odpowiednia aranżacja, jak i funkcjonalne rozwiązania. Współczesne oświetlenie oraz osprzęt elektroinstalacyjny, spełniający rozmaite zadania, odgrywają w nim bardzo ważną rolę. Łączniki do niedawna były wykorzystywane tylko do włączania/ wyłączania światła. Obecnie przy użyciu wielozadaniowych przycisków, czy nawet ekranów dotykowych, steruje się różnymi instalacjami. Lampy można też włączać pilotem bądź poprzez zastosowanie czujników ruchu. Urządzeń tego typu jest dziś na rynku wiele – bez problemu wybierzemy takie, które będą odpowiadać naszym wymaganiom i pasować do wystroju pomieszczeń.

W DOBRYM STYLU

Producenci oświetlenia i osprzętu przywiązują również coraz większą wagę do estetyki wyrobów – tak, by zadowalały i zwolenników surowego minimalizmu, i tradycjonalistów. Minęły już czasy, kiedy oświetlenie pełniło jedynie funkcję użytkową. Obecnie jest ważnym elementem aranżacji wnętrz. Oprawy przybierają dizajnerskie formy bądź montowane są w niewidocznych miejscach – tak by na pierwszy plan wysuwało się emitowane przez nie światło (o wybranej barwie i natężeniu). Lampy często wykonywane są ze stali nierdzewnej i aluminium, ostatnio także z betonu. Modne są np. metalowe klosze, przypominające te z zakładów przemysłowych. Industrialny charakter mają też lampy z szarego, porowatego betonu. Przytulności nadają pomieszczeniom oprawy z materiałów naturalnych, np. drewna, czy też wyplatane z trawy bądź wikliny.

Osprzęt elektroinstalacyjny także ma zróżnicowane wzornictwo – te niewielkie urządzenia występują zarówno w stylu retro, jak i hi-tech. Choć standardowo gniazda i łączniki (a dokładnie ich panele zewnętrzne – ramki, maskownice) produkowane są z odpornego na zarysowania, antystatycznego tworzywa sztucznego, w sprzedaży znajdziemy też ekskluzywne wyroby z kamienia, drewna, stali szlachetnej, aluminium, niklu, porcelany, szkła hartowanego, skóry czy tkaniny. Ich wykończenie może być różne – matowe, błyszczące, z fakturą, w wielu odcieniach. Zanim wybierzemy konkretną serię stylistyczną, upewnijmy się, czy obejmuje ona wszystkie potrzebne nam urządzenia – np. ściemniacze czy gniazda do instalacji teletechnicznych.

Małgorzata Kolmus
fot. Spotline

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny