Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2018
Okna fasadowe, dachowe i osłony przeciwsłoneczne

Okna, które możemy dziś kupić, znacznie odbiegają od tych sprzed 15–20 lat. Mają nowocześniejsze wzornictwo i lepsze parametry, dzięki czemu dobrze chronią przed ucieczką ciepła z domu. Uzupełnieniem okien – zarówno fasadowych (pionowych), jak i dachowych – są osłony przeciwsłoneczne, które zapobiegają z kolei przegrzewaniu się wnętrz latem (jak również spełniają wiele innych funkcji).

Producenci okien ciągle poszerzają swój asortyment, wprowadzają nowe rozwiązania, kształty ram, sposoby wykończenia. Oprócz standardowych wyrobów oferują duże okna panoramiczne oraz dachowe. W sprzedaży są również dopasowane do nich akcesoria, dające ochronę przed słońcem czy zimnem. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnych produktów, sprawdźmy, co dokładnie znajdziemy na rynku i czym kierować się przy wyborze.

NAJLEPSZY MATERIAŁ

Ramy okienne, czyli profile, wykonywane są z PVC, drewna lub aluminium. Najwięcej zwolenników ma tworzywo wykończone folią ozdobną imitującą drewno, które kosztuje najmniej – produkty o tym samym standardzie co drewniane są co najmniej 15–20% tańsze (różnica ta może sięgać kilkudziesięciu procent). Indywidualni inwestorzy sporadycznie decydują się na dość kosztowne aluminium. Od dawna toczy się dyskusja, czy lepsze jest PVC czy drewno, jednak ramy wykonane z tych materiałów mogą mieć bardzo podobne parametry techniczne (np. termoizolacyjność, na którą zwraca się ostatnio ogromną uwagę). Inne są natomiast ich właściwości użytkowe.

Podstawową zaletą ram z tworzywa sztucznego jest to, że nie trzeba ich co kilka lat odnawiać, malować. Wykończone specjalną folią, mogą przypominać aluminium lub drewno. Klasyczne białe profile kosztują najmniej. Na zamówienie wykonywane są okna dwukolorowe – np. od wewnątrz białe, a od zewnątrz barwione czy z okleiną. Ułatwia to dopasowanie ich do wystroju pomieszczeń i elewacji budynku. Nie zapominajmy jednak, że PVC narażone na intensywne działanie promieni słonecznych może się odkształcać (szczególnie, gdy okna są niefachowo zamontowane), a nawet zmieniać barwę.

Małgorzata Kolmus
fot. Adams

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny