Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2018
Ściany dwuwarstwowe i stropy

Z czego budować dom? To jedno z najczęściej zadawanych przez inwestorów pytań. Dylematy związane są nie tylko z wyborem materiałów, ale także możliwych do zastosowania technologii. Sprawy nie ułatwia fakt, że obecnie rozwiązań jest bardzo wiele i wszystkie mają swoich zwolenników i przeciwników. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć najpopularniejsze materiały i technologie, wykorzystywane do wznoszenia ścian i stropów.

ŚCIANY

Domy jednorodzinne w Polsce buduje się przede wszystkim w technologii tradycyjnej. Polega ona na zastosowaniu drobnowymiarowych elementów murowych, które można – przy użyciu siły rąk – wymurować, czyli zespolić za pomocą zaprawy murarskiej. W ten sposób powstaje budynek, którego ściany są kompozytem wykonanym z elementów murowych i zaprawy.

Pomimo tego, że ściany jednowarstwowe spełniają wymagania przepisów, to w naszym kraju wykonuje się najczęściej przegrody z ociepleniem. Przy odpowiedniej grubości izolacji termicznej, spełniają one wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej, zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity Dz. U. 2015 poz. 1422). Ze względu na koszty, najczęściej wykonuje się ściany z ociepleniem ze styropianu, rzadziej natomiast stosuje się wełnę mineralną.

Tego typu przegrody składają się z dwóch warstw – konstrukcyjnej oraz izolacji termicznej. Zazwyczaj jest to kompletny system ocieplenia, składający się z kleju do styropianu, styropianu, łączników mechanicznych do mocowania styropianu, kleju do wykonania warstwy zbrojącej, siatki tynkarskiej, środka gruntującego oraz tynku cienkowarstwowego. Dodatkowym elementem jest wyprawa wewnętrzna, najczęściej w postaci tynku cementowo-wapiennego lub tynku gipsowego. Ściany z ociepleniem można wykańczać od zewnątrz i wewnątrz również w inny sposób, jednak tynki cieszą się zdecydowanie największą popularnością.

Wśród materiałów ściennych dominuje beton komórkowy, ceramika i wyroby wapienno-piaskowe – to nimi będziemy się zajmować w niniejszym opracowaniu. Rzadziej stosowane są produkty z keramzytobetonu, bloczki i pustaki betonowe oraz kształtki styropianowe.

Tomasz Rybarczyk
fot. T. Rybarczyk

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny