Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2018
Pokrycia i akcesoria dachowe

Rodzaj pokrycia dachowego proponuje architekt, biorąc pod uwagę wytyczne MPZP, bryłę budynku oraz gust inwestora. Zwykle wybór materiału jest prosty. Dobranie koloru może przysparzać trudności, z powodu mnogości oferty producentów. Prawidłowe ułożenie pokrycia to już zadanie dekarzy. Warto poświęcić więcej czasu na wyszukanie sprawdzonej ekipy z doświadczeniem w układaniu danego materiału, która zadba kompleksowo również o niezbędne akcesoria.

Budujący własne domy planują materiał na pokrycie dachu, kierując się względami estetycznymi, modą, trwałością oraz ceną. Obecnie na ogół wybierają pomiędzy dachówką a blachą ją imitującą (blachodachówką) lub płaską, układaną na rąbek stojący. Nieliczni stawiają na gont bitumiczny, strzechę albo łupek.

OD CZEGO ZALEŻĄ KOSZTY UŁOŻENIA DACHU?

Ostateczne decyzje dotyczące wyboru pokrycia dachowego zwykle zapadają po porównaniu kosztów co najmniej dwóch zbliżonych materiałów. Bardzo często okazuje się, że pierwotnie przewidziana blachodachówka czy gonty bitumiczne, jako powszechnie uznawane za dużo tańsze od dachówki, wcale takie nie są, bo sama cena materiału to nie wszystko.

Kalkulując koszty, trzeba pamiętać, że wykonanie sztywnego poszycia z desek lub płyt, przykrytego papą lub folią dachową, będzie droższe (a niezbędne właśnie pod pokrycie z blach i gontów bitumicznych) od ułożenia ołacenia przykrytego membraną.

Ponadto różne będą koszty ekipy dekarskiej – ułożenie blachodachówki w dużych arkuszach na prostym dachu będzie tańsze niż pokrycie tego samego dachu dachówką. Z kolei blachodachówka układana na skomplikowanym dachu będzie wymagała docinania blachy, co podniesie koszty i w konsekwencji może być droższa od ułożenia drobnowymiarowej dachówki.

Nie bez znaczenia jest również ilość odpadów – czyli strat materiału – tym większa, im bardziej skomplikowany jest kształt dachu. Na takich połaciach najlepiej sprawdzą się elementy drobnowymiarowe, np. dachówki, a zamiast dużych arkuszy blachy – mniejsze panele o powierzchni ok. 1 m2.

Joanna Dąbrowska
fot. Budmat

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny