Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2018
Zabezpieczenie domu i posesji

Żadne zabezpieczenia nie dają 100% gwarancji bezpieczeństwa. Lecz dobrze dobrane mogą w ogóle zniechęcić złodzieja do włamania. Jeżeli jednak spróbuje, spłoszą go i uniemożliwią dostanie się do domu.

Z punktu widzenia przestępcy włamanie jest sposobem na szybkie i łatwe wzbogacenie się. Dlatego, mniej czy bardziej świadomie kalkuluje ryzyko z nim związane. Często zniechęca go samo stwierdzenie, że w domu jest alarm albo np. rolety zewnętrzne. Wszystko co utrudnia mu wejście, spowalnia go, wymaga użycia narzędzi i powoduje hałas zwiększa automatycznie ryzyko wykrycia go i skutecznej interwencji sąsiadów, agencji ochrony, policji. Dlatego właśnie większość z nich ucieka zaraz po uruchomieniu alarmu. Oczywiście, zdarzają się prawdziwi zawodowcy, którzy potrafią obejść wiele zabezpieczeń, starannie planują swoje poczynania, najpierw obserwują dom itd. Znaczy to jednak tylko tyle, że aby ich powstrzymać lub zniechęcić potrzebne są rozwiązania bardziej finezyjne od standardowych.

POZIOM ZAGROŻENIA, POZIOM OCHRONY

Ocena poziomu zagrożenia powinna być zawsze pierwszym krokiem przy planowaniu systemu alarmowego. Od tego zależy sama koncepcja sposobu ochrony. Czego innego wymaga skromny segment w szeregowcu na ogrodzonym osiedlu niż okazała rezydencja na uboczu, z dala od innej zabudowy i uczęszczanych dróg. W pierwszym przypadku już szansa na to, że ktoś zauważy intruza wchodzącego na działkę jest bardzo duża. W drugim zaś nawet uruchomienie syreny może jeszcze nikogo nie zaalarmować. Różnica tkwi też w tym jak przestępca będzie postrzegał te dwie posesje, jak oceni poziom zamożności ich właścicieli, a więc i wielkość potencjalnego łupu.

Wyznaczenie poziomu zagrożenia i adekwatnych do niego środków ochrony to swoista gra prowadzona z potencjalnym włamywaczem. Staramy się odgadnąć zachowanie przestępcy, próbujemy przewidzieć najbardziej prawdopodobne sposoby włamania, wyszukujemy słabe punkty domu. Trzeba sobie przy tym zdawać sprawę, że każdy system alarmowy da się jeszcze ulepszyć i rozbudować. Jednak budżet na ten cel jest często bardzo ograniczony. Dlatego dobrze jeżeli planując alarm od razu myślimy o jego ewentualnej rozbudowie w przyszłości, choćby dodaniu zabezpieczeń zewnętrznych (terenu działki).

Jarosław Antkiewicz
fot. Optex Security

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny