Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2018
Kozy i kominki grzewcze

Wolno stojące piece, nazywane powszechnie kozami, oraz zamknięte wkłady kominkowe sprawdzają się jako uzupełnienie podstawowego systemu grzewczego.

W nowo zbudowanych domach kominki z otwartym paleniskiem to rzadkość. Od kiedy w sprzedaży pojawiły się bezpieczne, efektywne i ekonomiczne w eksploatacji zamknięte wkłady kominkowe oraz nowoczesne modele pieców, właściciele chętnie je wybierają, bo nawet jeśli palą w nich tylko dla przyjemności, nie marnują wyprodukowanego ciepła, puszczając je w komin (tak dzieje się w przypadku otwartego paleniska, z którego najwyżej 15–20% ciepła trafia do pomieszczenia). Jedni montują wkłady z płaszczem wodnym, które łączą z instalacją c.o. z obiegiem gorącej wody. Inni wykorzystują powietrze ogrzane przez wkład, rozprowadzając je po całym domu specjalnymi kanałami (system DGP). Jeszcze inni wolą wolnostojące kozy lub nowoczesne piece kaflowe.

Jeśli właścicielom zależy na intensywnym udziale kominka w systemie grzewczym (kominek nie może być jedynym źródłem ciepła, tylko uzupełnieniem instalacji grzewczej), przed wyborem rodzaju i modelu wkładu powinni określić, z jakimi urządzeniami będzie współpracował oraz jak często i na jak długo domownicy opuszczają budynek. Dla fachowca są to podstawowe dane, którymi będzie się kierował podczas dobierania urządzenia i jego osprzętu. Specjalista pomoże również optymalnie zlokalizować kominek, biorąc pod uwagę, czy ciepło ma się rozprowadzać sposobem grawitacyjnym, czy wymuszonym przez wentylator w systemie DGP. Ponadto, adekwatnie do mocy urządzenia, dopasuje przekrój kanału nawiewnego oraz średnicę kanału dymowego w kominie.

CO JEST WAŻNE, CZYLI WYMAGANIA PRZED I PO MONTAŻU KOMINKA

Kubatura pomieszczenia. Pomieszczenie musi mieć kubaturę 4 m³ na 1 kW mocy kominka, i nie mniej niż 30 m³. Przy typowej wysokości pomieszczeń oznacza to pokój o powierzchni ponad 10 m2 nawet dla najmniejszego kominka lub pieca (zwykle 8–10 kW).

Lilianna Jampolska
fot. Hajduk

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny