Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2018
Porównanie 49 jednostek centralnego odkurzania

Wybierając odkurzacz centralny, najwięcej uwagi należy poświęcić parametrom jednostki centralnej – urządzenia, które jest sercem całej instalacji. Jednak komfort sprzątania w dużej mierze zależy też od innych elementów – prawidłowego rozmieszczenia gniazd ssących i doboru odpowiednich akcesoriów. Do właściwego działania instalacji niezbędny jest również jej fachowy montaż.

Do niedawna spotykany głównie w hotelach, biurach i rezydencjach, obecnie odkurzacz centralny staje się standardowym elementem wyposażenia w nowo budowanych domach. Wynika to z coraz przystępniejszych cen, a także rosnącej świadomości inwestorów na temat korzyści, jakie niesie za sobą zainstalowanie takiego urządzenia. Jakie są zalety odkurzacza centralnego i jak zaplanować jego zakup? Tej tematyce poświęcony jest niniejszy artykuł.

WYGODNY, CICHY, WYDAJNY

Odkurzacz centralny tylko w niewielkim stopniu przypomina swój tradycyjny odpowiednik. Co oczywiste – też służy do sprzątania i jest wyposażony w silnik. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Odkurzacz centralny to nie jedno urządzenie, ale cała instalacja – jednostka centralna, podłączony do niej rurociąg rozprowadzony po domu, oraz zamontowane na jego końcu gniazda ssące, do których wtyka się wąż z rurą teleskopową i odpowiednią końcówką do sprzątania. Jednostka zamontowana jest na stałe z dala od pomieszczeń mieszkalnych (np. w piwnicy), dlatego odgłosy wydawane podczas pracy nie są uciążliwe dla domowników. Ponadto urządzenia nie trzeba dźwigać, co z pewnością docenią właściciele domów wielokondygnacyjnych. Odpada też problem z plątaniną kabli, ponieważ przewody elektryczne ukryte są w ścianach. Wspomniany silnik ma zaś dużo większą moc niż urządzenie tradycyjne, dlatego odkurzanie centralne jest dużo bardziej wydajne.

Wreszcie kwestia zdrowia. W typowych odkurzaczach domowych, zassane powietrze – wraz z alergenami – wraca do pomieszczenia. W przypadku urządzenia centralnego kurz jest natomiast wydmuchiwany poza budynek. To ogromna zaleta dla alergików.

Odkurzacz centralny ma jeszcze jeden atut. Jest wyposażony w długi wąż, dzięki któremu łatwo dostać się do wysoko zamocowanych mebli i rzadziej używanych zakamarków. Tego typu urządzenia mogą być też wyposażone w całą gamę końcówek sprzątających, umożliwiających utrzymanie w czystości bardzo różnych nawierzchni.

Norbert Skupiński
fot. Beam

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny