Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2018
Jakie domy budowaliśmy w ostatnich latach?

Budownictwo jednorodzinne, jak każda dziedzina na świecie, wykorzystuje postęp technologiczny oraz ulega zmianom stylistycznym, żeby nie powiedzieć – modom. Już od dłuższego czasu młodsze (ale nie tylko) pokolenia Polaków zrywają z lojalnością wobec dworków polskich na rzecz budynków o dwóch pełnych kondygnacjach i bez charakterystycznych kolumn przy centralnie umieszczonym ganku. Jedni hołdują minimalistycznym bryłom, przykrytym płaskim lub dwuspadowym dachem, inni – bryłom efektownie rozrzeźbionym i ozdobionym wielkimi przeszkleniami, daleko wypuszczonymi gzymsami, boniowaniem, okładziną z drewna, naturalnego kamienia lub elementów z betonu. W polskim pejzażu obok tradycyjnych dwukondygnacyjnych budynków z użytkowym poddaszem (tego rodzaju budownictwo nadal trzyma się mocno), licznie pojawiają się domy z ciekawymi nowoczesnymi bryłami.

Chętni do budowania komfortowo wygodnego lokum dla swojej rodziny zazwyczaj zamawiają opracowanie projektu u wybranych architektów i często czynnie uczestniczą w jego tworzeniu. Natomiast ci bardziej zajęci, bądź z mniejszym budżetem na budowę, realizują projekty z katalogów – obecnie gotowych koncepcji jest dosłownie tysiące, dotyczą one domów o każdej wielkości i stylistyce. Są one przystępne cenowo, nawet jeśli potrzebują fachowej adaptacji w celu wprowadzenia drobnych zmian, pożądanych przez konkretnych przyszłych użytkowników.

Jeśli chodzi o materiały budowlane, to przodują technologie murów dwuwarstwowych, wznoszonych z ceramiki poryzowanej lub betonu komórkowego oraz zaizolowanych termicznie styropianem albo wełną mineralną. W budownictwie jednorodzinnym obecnie nieco rzadziej, niż choćby 20–30 lat temu, stosuje się technologie drewniane, np. wykorzystujące konstrukcję szkieletową czy sumikowo-łątkową, z pełnych bali. Coraz więcej inwestorów chce się natomiast zmierzyć ze stawianiem domu energooszczędnego bądź pasywnego.

Sam proces budowania organizują oni najczęściej sami, sposobem kolejnych ekip. System generalnego wykonawcy, choć nieco droższy, wybierają najbardziej zapracowani zawodowo, lub nie znający się na tej sztuce.

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny