Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2018
Pompy ciepła

Pompa ciepła pobiera ciepło ze źródła o niskiej temperaturze, np. z gruntu, powietrza, wody gruntowej lub powierzchniowej. Wykorzystuje je aby ogrzać dom, wodę użytkową w zasobniku, ewentualnie również w basenie. W upały może natomiast chłodzić pomieszczenia. Czytelnicy, z którymi rozmawialiśmy, mają u siebie tego rodzaju wielofunkcyjne urządzenie i podzielili się z nami doświadczeniami z jego montażu i eksploatacji.

Instalacja grzewcza z pompą ciepła, zaprojektowana poprawnie, staje się z jednej strony wyrazem dbałości właścicieli o domowe finanse, a z drugiej – o naturalne środowisko. Wykorzystuje bowiem darmową energię z natury, oferując użytkownikom bardzo tanie ogrzanie budynku oraz wody użytkowej.

TANIO GRZEJE I CHŁODZI

Zużycie prądu przez pompę ciepła jest względnie nieduże. Dlaczego? Ponieważ służy on nie do wytworzenia ciepła, lecz jedynie do jego czerpania (pompowania) z tzw. źródła dolnego (czyli z gruntu, powietrza, wody gruntowej lub powierzchniowej) do tzw. źródła górnego (instalacja grzewcza w budynku w postaci ogrzewania podłogowego, grzejników). Roczne koszty ogrzewania domu o pow. 200 m2 i przygotowywania dla niego c.w.u. średnio wynoszą 1000 zł, podczas gdy przy użyciu gazu byłoby to ok. 3000 zł. Pożądane jest dwutaryfowe rozliczanie zużycia energii elektrycznej (głównie w przypadku urządzeń typu grunt-woda i woda-woda), bo wtedy opłaty będą najniższe. Nie można też zapominać, że choć założenie pompy kosztuje, to działki bez dostępu do sieci gazowej mają niższą cenę. Oprócz podstawowej funkcji grzewczej, pompa ciepła może chłodzić budynek, a robi to znacznie taniej, niż tradycyjna instalacja klimatyzacyjna.

Urządzenie nie produkuje spalin i jego działanie bazuje na wybranym odnawialnym źródle ciepła, dlatego określa się je mianem proekologicznego. Obecnie dodatkową zachętą do zastosowania tej technologii jest jej coraz przystępniejsza cena.

Lilianna Jampolska
fot. Stiebel Eltron

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny