Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2018
Dylematy inwestora - Najprzyjemniejsze na koniec

Wykańczanie to najprzyjemniejszy etap robót – dom nabiera ostatecznego kształtu i zaczyna wyglądać tak, jak sobie wymarzyliśmy. Inwestor może przebierać w rodzajach i kolorach okładzin ściennych oraz podłogowych, niezliczonej liczbie wzorów drzwi wewnętrznych, ceramiki łazienkowej, osprzętu elektrycznego. Niestety, ten etap bywa też frustrujący – rozrzut cen materiałów wykończeniowych jest równie duży, jak ich wybór.

Na początku kładzie się tynki (cementowo-wapienne lub gipsowe) i jastrych (cementowy lub anhydrytowy), czyli warstwę podłogi, na której zostanie ułożona posadzka. Tynki i wylewka zakrywają przewody i rury rozprowadzone wcześniej przez instalatorów. W domach z użytkowym poddaszem kolejnym etapem prac jest ocieplenie połaci dachu (przeważnie wełną mineralną) i zabudowanie płytami gipsowo-kartonowymi skosów i podwieszanych sufitów.

 

Później na budowie pojawiają się glazurnicy, którzy układają okładziny z ceramiki w łazienkach, kuchni, korytarzach, pomieszczeniach gospodarczych, często także w salonie. Gdy tynki i wylewki całkowicie wyschną, roboty mogą zacząć parkieciarze i inni specjaliści od drewna – wytwórcy schodów, mebli pod zabudowę itp. Na koniec zostaje biały montaż, czyli założenie umywalek, sedesów, kranów itd., oraz montaż osprzętu elektrycznego (gniazda, włączniki, punkty oświetleniowe).

 

Coraz popularniejsze stają się usługi architektów wnętrz, którzy pomagają dobrać materiały i zaaranżować przestrzeń. Ale większość inwestorów wciąż decyduje o wyglądzie swego domu samodzielnie.

 

Na tym etapie trzeba pilnować budżetu – płytki do łazienki mogą kosztować 40 zł/m2, albo 5 razy więcej. Na podłodze można położyć panele za 30 zł/m2, albo deski z egzotycznego drewna za 300. Zawsze warto mieć na uwadze, ile pieniędzy mamy do dyspozycji i na co możemy sobie pozwolić.

Redakcja BD
fot. Atlas Kuchnie

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje