Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2018
Planowanie łazienki - Ładnie i funkcjonalnie

O ile dużą łazienkę w miarę łatwo zaaranżować, w małej nierzadko trzeba przystawać na kompromisy. W każdym przypadku wykonanie projektu można zlecić profesjonaliście, który przemieni nasze wizje w funkcjonalne rozwiązania.

Wielu projektantów wnętrz uznaje planowanie łazienki za jedno z trudniejszych zadań, wszak nawet w przypadku małego pomieszczenia, opracowanie koncepcji wymaga uwzględnienia wielu parametrów technicznych, a także specjalistycznej wiedzy. Nie posiadając doświadczenia, nie warto samemu porywać się na to zadanie. Wykonawcy już pierwszego dnia zasypią nas bowiem drobiazgowymi pytaniami – o przebieg łazienkowych instalacji, miejsc na otwory rewizyjne, układ płytek, oświetlenia, sprzętów i mebli. Zdecydowanie lepiej przekazać ekipie fachowo rozrysowane szkice.

PIERWSZE DECYZJE

Na początku musimy się zastanowić, ile łazienek jest nam potrzebnych i jaką powinny mieć wielkość. Projektując dom wspólnie z architektem, znacznie łatwiej „skroić” pod własne potrzeby wszystkie pomieszczenia sanitarne. Wybierając natomiast projekt domu z katalogu, mamy z góry narzuconą ilość i wielkość łazienek oraz ich położenie. Warto wtedy od razu sprawdzić, czy metraż tych wnętrz jest odpowiedni, np. względem liczby użytkowników.

 

Minimalna powierzchnia ogólnodostępnej toalety z umywalką i sedesem wynosi ok. 1,5 m2. Dla małej łazienki z prysznicem jest to 2,5–4 m2. Natomiast dla łazienki z wanną – powyżej 5 m2. Nie bez znaczenia jest też kształt pomieszczeń czy lokalizacja okna, bo funkcjonalne wyposażenie wymaga przestrzeni zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Odstępy między urządzeniami sanitarnymi, np. sedesem i umywalką, powinny wynosić przynajmniej 20 cm.

Redakcja BD
fot. Oras

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje