Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2018
Żaluzje, markizy i rolety - Ochrona przed słońcem i nie tylko

W sprzedaży dostępna jest cała gama osłon, których zadaniem jest ochrona wnętrz przed przegrzaniem. Niektóre produkty mają jednak znacznie więcej funkcji. Zimą dodatkowo chronią wnętrza przed wychładzaniem, a przez cały rok stanowią barierę dla intruzów.

Żaluzje, rolety, a może markizy? Omawiane poniżej produkty znacznie różnią się od siebie nie tylko wyglądem, właściwościami, ale także ceną. Wybierając je, warto dobrze przemyśleć, jaki efekt chcemy osiągnąć. Czy zależy nam tylko na ograniczeniu dopływu światła z zewnątrz? Jeśli tak, to czy wyłącznie wewnątrz domu, czy również na tarasie? Chcemy udekorować wnętrza? A może priorytetem jest chęć ograniczenia hałasu z zewnątrz i zabezpieczenie antywłamaniowe? W odpowiedzi na te pytania pomoże charakterystyka najpopularniejszych osłon okiennych.

OSŁONY WEWNĘTRZNE

ŻALUZJE

Żaluzje poziome to jedne z najczęściej stosowanych osłon przeciwsłonecznych. Montuje się je zarówno w oknach elewacyjnych, jak i dachowych. Produkowane są z aluminium i PVC, rzadziej z drewna. Przylegają do przeszklenia dzięki bocznym prowadnicom. Ich największą zaletą jest możliwość kontrolowania natężenia światła – w razie potrzeby powstrzymują je bardzo skutecznie. Lamele wykonane z obustronnie lakierowanego aluminium świetnie nadają się także do pomieszczeń, w których panuje wilgoć, np. w łazienkach. Wadą żaluzji jest to, że są kłopotliwe w czyszczeniu. Mogą być sterowane zarówno ręcznie (do podnoszenia i opuszczania wysoko zamontowanej żaluzji przyda się specjalny drążek), jak i elektrycznie.

 

Pionową odmianą żaluzji poziomych są wertikale. W tych produktach pasy, połączone zazwyczaj łańcuszkiem kulkowym, są znacznie szersze niż w żaluzjach poziomych i wykonane są najczęściej z tkanin poliestrowych. Choć są bardzo skuteczne – zatrzymują nawet 90% światła – w budownictwie jednorodzinnym nie rozpowszechniły się tak, jak w budynkach użyteczności publicznej.

Redakcja BD
fot. Markilux

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny