Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2018
Kosztorys - Wybudowanie stanu surowego

Łączny koszt zasadniczych elementów stanu surowego zamkniętego wraz z ociepleniem to ok. 200 000 zł.

Koszty materiałów i robocizny stanu surowego wyceniamy na blisko 200 000 zł. Trzeba jednak od razu zastrzec, że cena obejmuje ocieplenie ścian, wykonanie podłogi na gruncie oraz dość kosztowną stolarkę okienną. Dlatego, gdy dowiadujemy się u wykonawców o wyceny, musimy nie tylko przedstawić im projekt, ale również żądać precyzyjnego wyszczególnienia, co dokładnie zobowiązują się zrobić. Przede wszystkim chodzi o takie prace jak ocieplenie ścian, fundamentów, podłóg i dachu. W praktyce w przypadku ścian dwuwarstwowych, izolację cieplną i tynk cienkowarstwowy wykonuje się często dopiero w kilka miesięcy po zakończeniu murowania, i robi to już zupełnie inna firma. Podobnie jest z ociepleniem podłóg na gruncie, najczęściej wykonywanym już po otynkowaniu ścian wewnętrznych. 

 

My jednak przyjęliśmy, że do stanu surowego zaliczymy wykonanie ścian wraz z ociepleniem, gdyż tylko wówczas ma sens porównywanie kosztów wzniesienia ścian jedno-, dwu- i trójwarstwowych. Jeżeli zaś chodzi o podłogę na gruncie, wykonanie jej wraz z ociepleniem już na etapie stanu surowego wynika z przyjęcia w projekcie nietypowego rozwiązania w postaci zbrojonej, żelbetowej płyty.

Roboty ziemne i fundamenty

Nasz projekt, jak każdy z katalogu, musi zostać dopasowany do warunków gruntowych działki, w ramach adaptacji. Zaproponowano w nim najpopularniejsze rozwiązanie w postaci ścian fundamentowych z bloczków betonowych, posadowionych na żelbetowych ławach poniżej poziomu przemarzania gruntu. Wymaga to usunięcia wierzchniej, urodzajnej warstwy ziemi (tzw. humusu) pod całym obrysem budynku, a następnie wykonania wykopów pod ławy. Zwykle wykorzystuje sie do tego koparko-spycharkę, a praca zajmuje wówczas tylko 1–2 dni. Wykonanie fundamentów jako tzw. wylewanych (monolitycznych) nie zmieni przy tym praktycznie kosztów, jeżeli będziemy mogli wypożyczyć gotowe szalunki.

 

Na tym etapie prac trzeba jeszcze wykonać ocieplenie i konstrukcję nośną podłogi na gruncie, a to ze względu na nietypowe rozwiązanie przyjęte w projekcie. Układ warstw ma być następujący:

  • zagęszczony piasek;
  • folia budowlana (izolacja przeciwwilgociowa);
  • płyty styropianowe (20 cm);
  • folia budowlana;
  • zbrojona górą i dołem płyta żelbetowa grubości 10 cm;
  • wylewka podłogowa 5,5 cm.

W związku z tym izolację przeciwwilgociową, cieplną i płytę żelbetową trzeba wykonać przed przystąpieniem do murowania ścian, żeby można było poruszać się wewnątrz budynku, składować materiały itp.

 

Uwaga! Na tym etapie powinno się ułożyć wszystkie rury i kable biegnące pod podłogą parteru i wymagające przepustów przez fundamenty – wodociąg, kanalizacja, kabel energetyczny, a także uziom fundamentowy.

Opracowanie cen i komentarz Jarosław Antkiewicz

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje