Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2018
Schody - Sprawna komunikacja

Schody są istotnym elementem każdego domu piętrowego lub z poddaszem. Choć ich głównym zadaniem jest umożliwienie komunikacji pomiędzy poziomami, często stanowią ozdobę wnętrza. Ich wybór powinien być zatem kompromisem między wygodą i estetyką.

Najwięcej zwolenników mają schody żelbetowe wylewane w deskowaniu na etapie stanu surowego. Są wytrzymałe i można z nich korzystać już podczas budowy domu. W ostatnich latach popularność zyskały również gotowe produkty, składające się z modułów (drewniane i stalowe), które można dopasować do każdego budynku, na każdy wymiar. Pamiętajmy, że wybierając inny wariant, niż przewidziany w projekcie domu, należy się upewnić, czy będzie on technicznie wykonalny. Stopnie schodów najczęściej wykańcza są drewnem, a na balustrady wybiera drewno, stal albo szkło hartowane.

LOKALIZACJA

Przy planowaniu umiejscowienia schodów, trudno niekiedy pogodzić względy estetyczne i uwarunkowania przestrzenne. Nie należy jednak przesadzać ze zbytnią oszczędnością miejsca – zbyt strome lub wąskie schody mogą być prawdziwym utrapieniem. W projektach nowoczesnych domów coraz rzadziej spotyka się klatkę schodową. Zazwyczaj schody znajdują się w holu bądź salonie. Ułatwia to komunikację między parterem a piętrem. Efektowne stopnie nadają wnętrzu charakteru. Pamiętajmy jednak, że im bardziej są wyeksponowane, tym więcej uwagi należy poświęcić doborowi odpowiednich materiałów (tak, by pasowały do wystroju pomieszczeń) oraz staranności wykonania.

 

Zlokalizowanie strefy komunikacyjnej w salonie, niestety ma również wady – staje się on mniej przytulny, głośniejszy (zanika bariera akustyczna pomiędzy poziomami), a niekiedy również mniej ustawny. Jeśli w domu mieszka więcej niż jedna rodzina, najwygodniej, gdy schody znajdują się blisko głównego wejścia (przed laty właśnie tam je najczęściej lokalizowano).

Redakcja BD
fot. Rintal

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny