Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2018
Dylematy inwestora - Dostarczyć media

Po zakończeniu stanu surowego do domu wchodzą elektrycy, hydraulicy i inni instalatorzy. Na murach i podłogach pojawia się siatka przewodów i rur, które później pokryje tynk albo posadzka. Inwestor myśli już o wyborze ładnych kranów i gniazd elektrycznych, a powinien skoncentrować się na rozprowadzeniu instalacji według dobrego projektu. Bo w zasadniczy sposób wpłynie to na komfort życia w domu i jego koszty.

Instalacje rozprowadza się po zakończeniu stanu surowego, a przed wykańczaniem wnętrz. Postęp prac nie jest tak spektakularny, jak przy wznoszeniu ścian. Dla inwestora trudne może być skoordynowanie działań wielu wykonawców i właściwe ułożenie kolejności robót. Ich dobre zaplanowanie jest szczególnie istotne, gdy dom stoi na uboczu a nie wstawiono w nim okien i drzwi. Nieprzykryte tynkami przewody czy rury mogą skusić złodzieja.

 

Projekty gotowe przeważnie zawierają plany instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Jest w nich również opisany sposób ogrzewania budynku, czyli źródło ciepła i jego dystrybucja oraz wentylacja. Z ogrzewaniem wiąże się rozmiar i usytuowanie kotłowni oraz kominy. To instalacje niezbędne. Oprócz nich w domach coraz częściej pojawia się system alarmowy, klimatyzacja, odkurzacz centralny.

 

Jeżeli schematy instalacji z gotowego projektu nam nie odpowiadają, możemy zlecić ich poprawienie lub stworzenie od nowa uprawnionym fachowcom. Układanie przewodów i rur bez projektu to kiepski pomysł – później okazuje się, że gniazda i przyłącza wod.-kan. są nie tam gdzie trzeba, albo że jest ich za mało.

Redakcja BD
fot. Geberit

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje